BRATISLAVA. Pracujú šesť dní v týždni, dvanásť hodín denne. V nehovyvujúcich podmienkach, kde im často ide o zdravie. Robia ďaleko od domova, na zmeny v preplnených výrobných halách. No čínski robotníci sú na tom stále lepšie ako väčšina ich predkov. Nehladujú.
Práve čínsky a indický ekonomický boom môže za to, že ľudstvo si možno splní aspoň jeden z cieľov boja proti chudobe, ktoré v roku 2000 s veľkou pompou prijala OSN pod názvom Miléniové rozvojové ciele. Všetky chcela dosiahnuť do roku 2015.
Nie je dolár ako dolár
Fakty
Miléniové ciele
Odstrániť extrémnu chudobu a hlad.
Dosiahnuť, aby všetci získali základné vzdelanie.
Presadzovať rovnosť pohlaví a podporiť ženy.
Znížiť úmrtnosť detí.
Zlepšiť starostlivosť o ženu v tehotenstve a pri pôrode.
Bojovať proti HIV/AIDS, malárii a ďalším chorobám.
Zabezpečiť udržateľnosť životného prostredia.
Vytvárať globálne partnerstvá pre rozvoj.
Zdroj: OSN
Prvým z nich bolo znížiť na polovicu percento ľudí žijúcich v extrémnej chudobe. Tú si OSN zadefinovala ako nutnosť prežiť z 1,25 dolára na deň, ako hranicu zasa rok 1990. Ich počet klesol o 663 miliónov ľudí.
Ľudí v extrémnej chudobe je teraz asi 1,1 miliardy, čo je najmenej od začiatku meraní v roku 1981. Vtedy ich bolo 1,94 miliardy. Populácia planéty sa odvtedy zvýšila o dve miliardy.
Aj tí, čo sa prešvihli cez túto hranicu, sú na naše pomery veľmi chudobní. „Je neprijateľné, že 22 percent obyvateľov rozvojových krajín stále žije z menej ako 1,25 dolára denne, pričom pri dvojdolárovej hranici je to až 43 percent,“ cituje Reuters Jaimeho Saavedru, ktorý vo Svetovej banke riadi boj proti chudobe.
Ľudia, čo sa dostali z extrémnej chudoby, majú totiž veľký problém prekonať dvojdolárovú hranicu.
Pri tejto štatistike navyše nie je dolár ako dolár. Svetová banka týmto meraním porovnáva kúpyschopnosť ľudí, teda to, čo si môžu kúpiť. Dolár v tejto štatistike v Indii znamená asi 25 centov.
Afrika potrebuje vyšší rast
Pokrok v boji proti chudobe bol najväčší v Ázii, no prejavil sa aj inde. Vôbec prvýkrát klesla miera chudoby vo všetkých regiónoch sveta, aj v subsaharskej Afrike. Tam prvýkrát žije v extrémnej chudobe menej ako polovica ľudí.
Martin Ravallion zo Svetovej banky hovorí, že africké krajiny budú potrebovať oveľa vyšší rast než Čína, aby chudoba v nich začala výraznejšie klesať. Afrika má obrovské problémy s infraštruktúrou a celkové „podmienky nie sú také výhodné“, cituje ho Reuters.