SME

Summit rieši ako šetriť a naštartovať ekonomiky

Dvojdňový summit nečakajú hádky o miliardách ani trestoch pre nedisciplinované krajiny. Lídri riešia ako majú krajiny naštartovať ekonomiku.

Britský premiér David Cameron prichádza na summit.Britský premiér David Cameron prichádza na summit. (Zdroj: TASR/AP)

Dvojdňový summit nečakajú hádky o miliardách ani trestoch pre nedisciplinované krajiny. Lídri riešia ako majú krajiny šetriť a pri tom podporiť hospodársky rast.

Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej

BRUSEL. Žiadne hádky o miliardy pre zadlžené krajiny, navyšovanie eurovalu, nové tresty pre nedisciplinované krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O šiestej sa v Bruseli začal dvojdňový summit Európskej únie, ktorí diplomati označujú za najpokojnejší od vypuknutia hospodárskej krízy v roku 2008.

Na programe podpis zmluvy a Srbsko

Hlavnými bodmi summitu sú podpis fiškálnej zmluvy na prísnejšiu kontrolu rozpočtov, debata o reformách na podporu hospodárskeho rastu v únii a udelenie štatútu kandidátskej krajiny Srbsku.

SkryťVypnúť reklamu

Pre slovenskú premiérku Ivetu Radičovú je to posledný summit pred marcovými predčasnými voľbami. Veľký špeciál Tu 154 M vymenila za malý Jak 40 a do Bruselu letela namiesto dvoch, takmer tri hodiny.

Európski lídri budú na summite viac ako o šetrení hovoriť o hospodárskom raste, ktorý má naštartovať európske ekonomiky.

"Rast ekonomiky sa zastavil. Nezamestnanosť rastie a obyvatelia a podniky čelia najhorším podmienkam za posledné roky. Musíme konať urýchlene, na národnej aj európskej úrovni, s cieľom odstrániť bariéry, ktoré znižujú našu konkurencieschopnosť," napísali pred summitom premiéri členských štátov únie, vrátane slovenskej premérky Ivety Radičovej.

Otvorený list, ktorý nepodpísalo Nemecko a Francúzsko, poslali predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi a predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuymu. Európska komisia by mala podľa našich informácií členským štátom únie povedať, čo musia doma zlepšiť a tie majú požiadavky zapracovať do národných reformných programov do konca apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Radičová: Tri reformy máme pripravené, ale už sa nestihli schváliť

Podľa slovenskej premiérky Ivety Radičovej budú na summite dôležité tri body: vyhodnotenie krajín pri plnení záväzkov v boji s dlhovou krízou, stretnutie premiérov Visegrádskej štvorky a podpis fiškálnej zmluvy.

Pri hodnotení záväzkov je Slovensko podľa premiérky medzi krajinami, ktoré ich plnia. "Zo šiestich plánovaných reforiem Slovensko plne splnilo tri: reformu trhu práce, konsolidáciu verejných financií a prijatie ústavneho zákon o rozpočtovej a dlhovej disciplíne (dlhová brzda - poz.red.)," povedala Radičová.

Tri reformy máme pripravené, ale už sa nestihli schváliť: reformu 1. piliera (splnili sme zmenu v 2. pilieri), daňovo-odvodvá refoma a reforma v oblasti vedy, výskumu a inovácii.

SkryťVypnúť reklamu

Iveta Radičová zamáva na rozlúčku európskym summitom, píše Peter Schutz

Čítajte komentár (piano) >>

Srbsko podporujeme

Lídri majú na pracovnej večeri rozhodnúť o udelení štatútu kandidátskej krajiny Srbsku, ktoré slovenská diplomacia veľmi podporuje.

Na stretnutí ministrov zahraničných vecí pred summitom rozhodnutie hodiny blokovalo Rumunsko, ktoré vytiahlo situáciu svojej 30-tisícovej menšiny Valachov v Srbsku.

"Bolo to pre nás nepríjemné prekvapenie, pretože o štatúte Srbsku sme rokovali už v decembri a Rumunsko s takouto požiadavkou neprišlo," povedal pre SME minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, ktorý si musel preložiť let z Bruselu.

Minister pripustil, že za blokádou Rumunska mohla byť jeho snaha urýchliť rozhodnutie únie o prijatí Rumunska a Bulharska do Schengenu. Ich vstup blokujú Holanďania a Francúzi, ktorí sa zrejme do aprílových prezidentských volieb nebudú chcieť prijať v tejto veci rozhodnunie.

SkryťVypnúť reklamu

Z programu summitu vypadlo piatkové zasadnutie eurozóny. Stretnutie sa zrušilo po tom, čo Nemecko odmietlo rokovať o navýšení trvalého eurovalu, ktorý ten dočasný nahradí 1. júla.

Na decembrovom summite sa lídri eurozóny dohodli, že o navyšovaní eurovalu budú rokovať v marci.

"Pozíciu Nemecka podporujeme, je to aj pozícia Slovenska," povedal pre SME pred summitom minister financií Ivan Mikloš.

Podľa Berlína je v oboch eurovaloch dostatok prostriedkov, kancelárka Angela Merkelová však niekoľko hodín pred summitom pre denník Sueddeutsche Zeitung povedala, že zrejme bude musieť ustúpiť tlaku partnerov mimo Európy, ktorí žiadajú viac záruk pre euroval a záchranu zadĺžených krajín.

Summit nedá zelenú pre vstup Rumunov a Bulharov do Schengenu

Holandsko tvrdohlavo odmieta vstup Rumunov a Bulharov do Schengenu.

SkryťVypnúť reklamu

Tesne pred začiatkom summitu EÚ v Bruseli sa dnes večer v užšom formáte stretli holandský premiér Mark Rutte a dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová s rumunským prezidentom Traianom Basescom a bulharským premiérom Bojkom Borisovom. Témou ich diskusií bolo rozširovanie schengenskej zóny.

Schengenská zóna bola aj oficiálnym bodom pracovnej večere lídrov všetkých 27 členských krajín EÚ. Predsummitové stretnutie vo štvorici malo byť skôr morálnou podporou pre Rumunov a Bulharov, najmä zo strany dánskej premiérky, ktorej krajina momentálne predsedá EÚ.

Holandský premiér mal "v súkromí" vysvetliť lídrom oboch balkánskych krajín, prečo Holandsko tak tvrdohlavo odmieta ich vstup do Schengenu.

Mark Rutte dnes pre médiá vyhlásil, že Holandsko stále nie je spokojné s úrovňou boja proti korupcii a organizovaného zločinu v oboch krajinách a preto nepodporí ich rýchly vstup do schengenskej zóny.

SkryťVypnúť reklamu

Túto správu dnes večer potvrdila aj dánska premiérka, keď po ukončení rokovaní vo štvorici uviedla, že aj napriek tomu, že obe krajiny už dávno splnili požadované technické kritériá, počas tohto summitu zelenú pre vstup do Schengenu nedostanú.

Bulharský premiér opäť pripomenul, že najobávanejší úsek bulharských hraníc s Tureckom, ktorý sa po vstupe jeho krajiny do Schengenu stane vonkajšími hranicami EÚ, sú strážené a monitorované podľa najprísnejších noriem schengenskej zóny. Borisov dodal, že po dosiahnutí potrebných technických kritérií je pre Bulharsko celá záležitosť uzavretá a verí v plnú podporu dánskeho predsedníctva a predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya pre vstup balkánskych krajín do schengenskej zóny.

tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 076
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 638
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 718
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 948
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 261
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR 1
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu