BRUSEL. Podpredsedníčka Európskej komisie a šéfka európskej diplomacie
Len niekoľko hodín predtým, ako majú európski lídri na summite EÚ definitívne potvrdiť udelenie štatútu kandidátskej krajiny pre Srbsko, sa Ashtonová stretla s premiérom bývalej srbskej provincie, aby ho ubezpečila, že aj pre Kosovo je možná spoločná európska budúcnosť.
"Dnes som opäť predniesla svoje želanie, aby som videla váš bližší posun k Európskej únii," povedala Ashtonová Thacimu na spoločnej tlačovej besede.
Kým Srbsko bude môcť oslavovať svoj prvý vážny krok k členstvu v EÚ, Priština má zatiaľ iba prísľub skúmania prijateľnosti podpísania Asociačnej dohody medzi EÚ a Kosovom. Túto štúdiu má podľa uznesenia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti zrealizovať Európska komisia.
Pre Kosovo je celá záležitosť o to zložitejšia, že päť členských krajín Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko zastáva rovnakú pozíciu ako Srbsku a odmieta uznať Kosovo ako nezávislú krajinu.
Nemenovaný diplomat z pätice krajín odmietajúcich nezávislosť Kosova dnes pre agentúru DPA uviedol, že vlády týchto krajín nemôžu zabrániť EK v dokončení štúdie o prijateľnosti.
Avšak ktorýkoľvek z pätice uvedených štátov môže kedykoľvek zablokovať iniciatívu EÚ, vedúcu k prípadnému podpísaniu Asociačnej dohody.
"Verím, že kroky, ktoré vykonávame, sú zložité kvôli našej minulosti. Ale sú životne dôležité pre našu spoločnú európsku perspektívu," uviedol Thaci po boku Ashtonovej.