Clintonová uviedla, že Obamova administratíva silne podporuje obranu a bezpečnosť Izraela.
WASHINGTON. Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová a minister obrany Leon Panetta tvrdo odmietli kritiku na amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorú mu adresovali republikáni za jeho politiku voči Izraelu. Informovala dnes o tom agentúra AP.
Clintonová a Panetta pri svojich vystúpeniach v Kongrese argumentovali tým, že útoky republikánov počas volebného roka ignorujú silný vzťah spolupráce a miliardy dolárov americkej pomoci pre spojenca na Blízkom východe.
Niektorí republikáni zo Snemovne reprezentantov považovali malé zníženie v rozpočtovej požiadavke na spoločný americko-izraelský obranný raketový program za znak nepostačujúcej podpory dlhoročnému spojencovi. V skutočnosti sa však v rozpočte vojenská pomoc Izraelu zvýšila, pripomenula AP.
Clintonová uistila zahraničný výbor Snemovne reprezentantov, že Obamova administratíva nielenže "silne podporuje obranu a bezpečnosť Izraela", ale USA dali aj viac peňazí než kedykoľvek predtým nad rámec záväzku. Dodala, že pomoc určenú na bezpečnosť Izraela zvyšovali každý rok od rozpočtu v roku 2009.
Kritika republikánov prišla pred budúcotýždňovou návštevou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo Washingtone. Izraelský líder sa stretne s Obamom a predstaviteľmi Kongresu.
Iránska hrozba pre Izrael vyvolala ostrú rétoriku vo Washingtone, ako aj v nominačnej prezidentskej kampani republikánov.
Republikánski politici Mitt Romney, Rick Santorum a Newt Gingrich vyčítali Obamovi, že Izrael "hodil cez palubu" a povzbudzuje Palestínčanov.
Prudká debata odráža skutočnosť, že hoci židovskí voliči tvoria len dve percentá amerických voličov, sú veľmi dôležitou súčasťou Obamovej voličskej základne.
Môžu to byť rozhodujúce hlasy v tesných voľbách v takých štátoch ako Florida, Pennsylvánia, Ohio a Nevada.
Panetta v rozpočtovom výbore Snemovne reprezentantov zdôraznil, že množstvo prostriedkov poskytnutých Izraelu sa výrazne zvýšilo. Teraz pomoc predstavuje 650 miliónov dolárov (vyše 487 miliónov eur).
To je viac ako dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcou administratívou, keď bola pomoc zhruba 320 miliónov dolárov (takmer 240 miliónov eur), vysvetlil americký minister obrany.