Obnoví pre nás Sovietsky zväz, hovorí o Putinovi publicista Anatolij Wasserman.
Presne o siedmej hodine moskovského času sa na slávnom námestí zamilovaných, Puškinovom, v centre Moskvy, začali rozdávať stany.
Prišlo oveľa menej ľudí, než organizátori z radov zatrpknutých odporcov premiéra a s najväčšou pravdepodobnosťou budúceho prezidenta Vladimira Putina, očakávali.
Maximálne sto nadšencov. Policajtov, ktorí dohliadali na poriadok, bolo na prvý pohľad mnohonásobne viac.
Nakoniec niekoľko protestantov zatkli za nepovolené zhromaždenie a neohlásené rozdávanie agitačných materiálov. Trest za rozdávanie stanov nie je v zhromažďovacom zákone špecifikovaný.„Chcela som stan, ale nedali mi ho,“ hovorí s plačom asi 16-ročné dievča svojmu priateľovi. Stany sa dávali len prevereným, ktorí ich chcú po voľbách postaviť na protest proti sfalšovaným výsledkom.
Génius chce Putina
Novinár, publicista a podľa serióznych testov inteligencie génius Anatolij Wasserman prišiel tiež, hoci o stan nestojí.
„Budem voliť Putina, pretože nemá rád cudzincov a ja tiež nie,“ odsekol človek, ktorého nechceli púšťať do žiadnych vedomostných súťaží, lebo nebola taká, v ktorej by nezvíťazil.
Rodák z ukrajinskej Odessy, ktorý sa preslávil výrokom, že ukrajinčina je len dialektom ruštiny, je ideológom internetového projektu Sieť stúpencov Vladimira Putina.
„Urobili ste si to sami, zahnali ste nás do pozície imperialistov. A teraz Putin musí vybudovať z Ruska veľmoc, aby s nami svet začal rokovať ako so seberovnými,“ vyhlásil slávny novinár.
Tým hlavným dôvodom, prečo Wasserman a početná skupina ruských intelektuálov, hercov, umelcov či filmárov dá v nedeľu hlas najmocnejšiemu mužovi Ruska, je jeho reputácia tvrdého vládcu, ktorého sa v zahraničí boja. Wasserman navyše dúfa, že dokáže - ako jediný z kandidátov, obnoviť aspoň čiastočne Sovietsky zväz.
Video s chorými deťmi
Nie je s takýmito názormi sám. Na Sieť stúpencov Putina sa len pár dní po založení zaregistrovalo vyše 100-tisíc ľudí.
Medzi nimi známi ľudia ako šéfredaktor Moskovského komsomoľca Pavel Gusev, slávny zápasník Sergej Charitonov alebo krásna herečka Jelena Proklovová.
V kampani vidieť a počuť ruských umelcov viac ako kedykoľvek predtým. Umeleckú scénu však prezidentské voľby nezmieriteľne rozdelili.
Zatiaľ čo časť slávnych na čele s opernou divou Netrebko, režisérom Govoruchinom za Putina agituje, najznámejšia ruská speváčka Alla Pugačevová presadzuje mladého oligarcha Michaila Prochorova. Rocker Jurij Ševčuk dal svoj hlas do služieb demokratickej opozície.
Podľa prieskumu verejnej mienky si 47 percent Rusov myslí, že mnohí umelci podporujú Putina „z čistej vypočítavosti“.
Putin ako premiér stojí na čele štátnej komisie, ktorá rozhoduje o peniazoch na nakrúcanie filmov, a tak za ním stojí veľa režisérov.
Populárna herečka Čullan Chamatovová, ktorá vedie fond na pomoc chorým deťom a stala sa symbolom boja s detskou rakovinou, zase nakrútila videoklip, v ktorom tvrdí, že Putin je nádejou pre všetkých chorých malých obyvateľov Ruska. Niektorí jej kolegovia vyhlásili, že takto hrať na city voličov je nečestné.
Sociológovia podotkli, že to je výnimočne účinné. Zvlášť, ak je súčasťou Putinovej kampane taký mocný prostriedok ako celoštátna televízia.
Autor: Z Moskvy od našej spolupracovníčky Petry Procházkovej