Fungovalo to jednoducho. Muži nakúpili soľ za 140 zlotých (35 eur) za tonu. Soľ vyrábala firma v meste Wloclawek a v zmluvách jasne uviedla, že je to technická soľ, ktorá sa používa na posyp ciest v zimných mesiacoch.
Muži potom soľ prebalili a predávali ju už ako soľ jedlú za 440 zlotých (111 eur) za tonu. Soľ, s ktorou cestári posýpali cesty a chodníky, predávali na pečenie chleba, pečiva, koláčov, spracovanie mäsa či mäsových výrobkov a rýb.
Bez problémov takto obchodovali desať rokov a po celý čas sa mohli smiať nad tým, že je soľ je skutočne nad zlato. Podnikavcom zarobila milióny zlotých.
Teraz na nich prišla polícia a vyšetruje, aký veľký je soľný škandál. V pondelok zatkla piatich mužov z troch firiem a do terénu poslala inšpektorov, ktorí preveria desaťtisíce firiem a obchodov.
Toxikologička Justyna Klimkiewiczová televízii TVN 24 povedala, že soľ môže byť nebezpečná, ak sa jej zjedlo veľa a jedla sa dlho. To by mohla spôsobiť aj rakovinu či tehotným ženám vyvolať potrat.
Soľ preto začala zaujímať premiéra Donalda Tuska, ktorý žiada vysvetlenie od ministra poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. To, čo chce vedieť premiér, je, prečo nejedlú soľ roky neodhalila žiadna kontrola či inšpekcia potravín.
Než na to inšpektori prídu, mali by Poliaci soliť cukrom ako v známej rozprávke. Chuť na dobré jedlo im to nepokazí viac ako predstava, že im chlieb či mäso posolili soľou na zamrznuté cesty.