Macedónsko chce dať preskúmať letecké nešťastie z roku 2004, pri ktorom zomrel macedónsky prezident.
SKOPJE. Macedónsko vyzvalo dnes Bosnu a Hercegovinu, aby opäť preskúmala haváriu lietadla z roku 2004, pri ktorej v okolí Mostaru prišiel o život vtedajší najvyšší macedónsky predstaviteľ, prezident Boris Trajkovski, ako aj ďalších osem ľudí.
Podľa slov hovorcu macedónskej vlády Martina Marinoského prinieslo takmer štyri roky trvajúce vyšetrovanie, na ktorom participovali macedónski i zahraniční experti, nové poznatky, ktoré však nešpecifikoval.
Bosnianske orgány podľa jeho slov nikdy neotvorili hlbšie vyšetrovanie havárie.
Vláda v Skopje dostala správu o vyšetrovaní v utorok v noci a postúpila ju generálnemu prokurátorovi.
Dokument však pošlú aj do Európskeho parlamentu a Rady Európy, ako aj Švajčiarovi Andreasovi Grossovi z Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ktorý už v roku 201O vyhlásil, že Boris Trajkovski sa nestal obeťou leteckého nešťastia, ale vraždy.
Špekulácie o tom, že havária nebola nešťastím, sa objavili už krátko po tragickej udalosti z 26. februára 2004.
Bosnianske úrady však informovali, že posádka Trajkovského stroja sa v zlých poveternostných podmienkach pokúsila o pristátie v Mostare a že pochybenie pilota pri tomto manévri spôsobilo haváriu.
Trajkovski vtedy cestoval na konferenciu investorov do bosnianskeho mesta, jeho stroj však podľa poznatkov vyšetrovateľov začal s klesaním predčasne a narazil do jedného z končiarov v okolí Mostaru.
Podľa informácií, ktoré s odvolaním sa na advokáta Trajkovského rodiny Ignjata Pančevského zverejnili v minulom týždni srbské médiá, stroj prezidenta Trajkovského "zostrelilo vojenské lietadlo.
Po páde stroja zabila prezidenta, jeho poradcov a členov posádky mobilná vojenská jednotka a zapálila ich napalmom."
Podľa slov advokáta existuje aj satelitná snímka a videozáznam, na ktorom je atentát zachytený, informovala rozhlasová stanica Slobodná Európa.
Ako vyplýva z informácií macedónskeho internetového portálu MKD, Trajkovského mali zavraždiť, pretože disponoval kompromitujúcimi informáciami o západných diplomatoch, zdržiavajúcich sa počas kosovského konfliktu v roku 1999 v Macedónsku - presnejšie povedané, o ich zapojení do korupcie v Kosove.
Ignjat Pančevski pre belehradský denník Kurir potvrdil, že exprezident skutočne mal dokumenty takéhoto druhu.