DAMASK, TEL AVIV. Sýrsky režim zosilňuje tlak na odbojné mesto Homs. V stredu v štvrti Babá Amr obsadenej povstalcami využili delostrelectvo a vláda sľubovala, že ho „vyčistí“ do niekoľkých hodín.
OSN tvrdí, že takmer za rok povstania proti sýrskemu prezidentovi Bašarovi Asadovi zomrelo v krajine najmenej 7500 ľudí. Sýrsky režim tiež ostro kritizovala za násilie proti vlastným občanom.
Sýrsky zástupca opustil rokovanie
Na mimoriadnom zasadaní Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve zaznievali na adresu Sýrie obvinenia z cieleného násilia voči ženám a deťom, z ostreľovania štvrtí obývaných civilistami aj nasadzovania bezpečnostných síl proti občanom.
K spoločnému vyhláseniu nateraz členovia rady nedospeli.
Na rokovaní ostro vystúpil sýrsky zástupca, ktorý svet obvinil z ozbrojovania protivládnych rebelov, aj z toho, že ekonomické sankcie, ktoré sa tento týždeň ešte rozšírili, znemožňujú jeho vláde nakupovať zdravotnícky materiál a lieky a spôsobujú výpadky elektriny a vody. Potom demonštratívne opustil rokovaciu sieň.
Sýrsky režim viní svet z podpory rebelov a z toho, že chce údajne destabilizovať krajinu. Sýria je však už takmer vo vojne a niektoré regióny sú už týždne zablokované pre boje medzi vládou a opozičnými silami.
Rusi sa zdráhajú
Mimovládne organizácie vyzvali Rusko a Čínu, aby prestali podporovať režim, ktorý už nemá žiadne morálne právo vládnuť, a podporili diplomatické kroky vedúce k jeho zosadeniu.
Hlavne Rusi však Damask silne podporujú a neočakáva sa, že by sa pridali aj k právne nezáväznému a skôr symbolickému odsúdeniu režimu v rade.
Niektorí predstavitelia OSN a aj niektoré členské štáty si myslia, že nastal čas, aby situáciu v Sýrii začal posudzovať aj Medzinárodný trestný tribunál, lebo je možné, že tam dochádza k vojnovým zločinom.
Sýria odmieta návštevu koordinátorky OSN
Koordinátorka humanitárnej pomoci OSN Valerie Amosová dnes oznámila, že Sýria zamietla jej opakované žiadosti o návštevu krajiny, kde chcela posúdiť potrebu pomoci v obkľúčených mestách.
Diplomati z OSN informovali, že Amosová cestovala do Bejrútu, aby čakala na vízum, nedostala však žiadnu odpoveď.
Amosová vo vyhlásení vyjadrila "hlboké sklamanie" nad tým, že Sýria odmietla jej žiadosti o stretnutia s jej predstaviteľmi na najvyššej úrovni, s ktorými chcela "hovoriť o humanitárnej situácii a potrebe neobmedzeného prístupu k ľuďom postihnutým násilím".
Vzhľadom na rýchlo sa zhoršujúcu humanitárnu situáciu je zabezpečenie takéhoto prístupu "otázkou najvyššej priority", zdôraznila Amosová. Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti zároveň podporila výzvy na každodenné niekoľkohodinové humanitárne prímerie.
Popredný západný diplomat pod podmienkou anonymity povedal, že Damask odmieta návštevu Amosovej v Sýrii "napriek ruskému úsiliu zabezpečiť jej vstup". Sýria podľa jeho slov evidentne nechce, aby Amosová videla dôsledky násilia v meste Homs a na ďalších miestach.
Zdroj: AP, Reuters