Vláda Alexandra Lukašenka chcela vykázaním dvoch veľvyslancov protestovať proti novým sankciám zo strany Únie.
MINSK. Bielorusko obvinilo Európsku úniu z vystupňovania napätia v diplomatickej kríze.
Stalo sa tak po tom, čo európska dvadsaťsedmička odvolala svojich veľvyslancov z Minsku. Reagovala tým na žiadosť Bieloruska, aby Poľsko a únia stiahli svojich zástupcov z krajiny.
"Nervózna reakcia Európskej únie na návrh Bieloruska, aby vyslanci Únie a Poľska odišli na konzultácie do svojich hlavných miest, ukazuje jednu vec - že Brusel si zvolil eskaláciu napätia," uviedlo bieloruské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení.
Podľa jeho názoru je to cesta do slepej uličky. "Brusel a ďalšie metropoly Únie by nemali zabúdať, že taktika zastrašovania u Bieloruska nefunguje," zdôraznilo ministerstvo.
Vláda Alexandra Lukašenka vykázaním dvoch veľvyslancov chcela protestovať proti novým sankciám zo strany Únie. Zároveň stiahla z Bruselu a Varšavy svojich veľvyslancov.
Dôvodom povolania najvyššieho bieloruského diplomata zo susedného Poľska je fakt, že vláda vo Varšave tvrdo presadzovala ďalšie potrestanie predstaviteľov Lukašenkovho režimu, ktorí podľa nej hrubo porušujú ľudské práva.
Ministri zahraničia členských krajín Únie v pondelok rozšírili zoznam sankcionovaných osôb, ktoré sa podieľali na represáliách voči opozícii.
Sankcie sa týkajú zmrazenia ich účtov v Únii ako aj zákazu cestovania do krajín únie.
Zoznam "neželaných osôb" už zahŕňa asi 210 mien a viacero spoločností, teraz naň pribudlo 19 sudcov a dvaja vysokopostavení policajní dôstojníci.
Rozšírené sankcie vstúpia do platnosti 1. marca.
Ruský premiér Vladimir Putin vyhlásil, že sankcie voči Bielorusku sú neprijateľné. V tejto súvislosti pripomenul donucovacie opatrenia proti Líbyi či Iraku.
"Sú prinajmenšom neúčinné," povedal Putin o sankciách.
"Nešťastné prípady Líbye a Iraku ukázali, že bez ohľadu na to, aké sankcie sa použijú, vždy posúvajú situáciu k vojenskej intervencii," citovala ho tlačová agentúra Interfax.
Poľský premiér Donald Tusk prisľúbil pokračovanie podpory pre bieloruskú opozíciu.
"Chcem povedať Bielorusom niekoľko slov: buďte silní a vydržte," povedal Tusk na tlačovej konferencii po bielorusky.
"Nech žije Bielorusko," dodal s tým, že "nervózna a dosť drastická reakcia" Minska na nové opatrenia ukázala, že sankcie spôsobujú problémy jeho režimu.
Veľvyslanca si predvolal aj Dzurinda
BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda povolal slovenského veľvyslanca v Bielorusku Mariána Servátku na konzultácie do Bratislavy.
Rezort slovenskej diplomacie vyjadruje znepokojenie nad návrhom, aby vedúca Misie Európskej únie a veľvyslanec Poľska opustili Bielorusko a zároveň poľutovanie nad rozhodnutím Bieloruska odvolať svojho veľvyslanca z Poľska a bieloruského stáleho predstaviteľa pri Únii z Bruselu.
Slovenská republika plne podporovala doterajšie politické výzvy a reštriktívne opatrenia Európskej únie voči Lukašenkovmu režimu, ktoré sú zamerané na prepustenie a rehabilitáciu politických väzňov v Bielorusku a začatie otvoreného dialógu s občianskou spoločnosťou a politickou opozíciou v krajine.
Reštriktívne opatrenia Únie predstavujú podľa nášho rezortu diplomacie výzvu režimu Alexandra Lukašenka, aby neprenasledoval bieloruských občanov a rešpektoval základné ľudské práva a slobody.