TOKIO, BRATISLAVA. Môže nasledovať reťazová reakcia. Po prvej jadrovej elektrárni prídu ďalšie, a napokon budeme musieť evakuovať celé Tokio.
Tak vyzerali niektoré z tajných scenárov japonskej vlády, ktoré pripravovala krátko po nehode v nukleárnej elektrárni Fukušima.
Najvyššie postavení politici v krajine premýšľali, či nemusia evakuovať celé trinásťmiliónové hlavné mesto.
Tvrdí to nové, od štátu nezávislé vyšetrovanie skupiny vedcov, právnikov a novinárov, ktoré skúmalo postup úradov a energetickej spoločnosti TEPCO po zlyhaní chladenia v jadrovom zariadení.
Takéto vyšetrovania sú pritom v Japonsku ojedinelé.
V ochrannom pásme okolo poškodenej elektrárne vo Fukušime sa zastavil život
Pozrite si fotogalériu >>
Nesmú odísť
Verejnosť krátko po úniku rádioaktivity obvinila úrady, že situáciu nezvláda a ľuďom klame. Vláda tak vytvorila komisiu, ktorá začala prešetrovať postup ministrov a úradníkov.
Okrem vládneho vyšetrovania však vznikla aj nezávislá Nadácia na obnovenie Japonska, ktorá začala vlastné skúmanie.
Tím japonských osobností zistil, že vtedajší premiér Naoto Kan zrejme zabránil ešte väčšej katastrofe. Energetickú firmu prinútil, aby neevakuovala svojich zamestnancov.
„To je nemožné. Ak stiahnete svojich zamestnancov, TEPCO zničíme,“ mal podľa vyšetrovania nadácie povedať Kan prezidentovi spoločnosti.
Odchod inžinierov by spustil samovoľné deje v elektrárni a zrejme ešte rozsiahlejší únik rádioaktivity. Vyšetrovanie však rovnako ukázalo, že vláda presne netušila, ako sa situácia vo Fukušime vyvíja.
Pred verejnosťou navyše riziká zľahčovala, sama však plánovala ešte rozsiahlejšiu evakuáciu. Vrátane Tokia.
Tridsať kilometrov
Vláda sa nakoniec rozhodla, že postačí asi tridsaťkilometrová neobývaná zóna. Na tomto území v okolí elektrárne zostala zamorená pôda a obyvatelia z postihnutých oblastí sa presunuli do provizórnych príbytkov.
Niektorým však úrady dovolili vrátiť sa a vziať si osobné predmety. V samotnej elektrárni Fukušima pritom stále prebiehajú záchranné práce, ich cieľom je schladiť jadrové reaktory.