Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
DAMASK, TEL AVIV. Takmer celý svet kritizuje sýrskeho prezidenta Bašara Asada za násilie proti vlastným občanom a neochotu odstúpiť z funkcie.
Asadov režim však predstiera, že počúva požiadavky ulice a usiluje sa o demokratizáciu. Na nedeľu zorganizoval referendum o ústavných zmenách. Sprevádzalo ho násilie, pri ktorom zomrelo vyše sto ľudí.
Opozícia nedeľné hlasovanie označila za frašku a vyzvala Sýrčanov, aby ho bojkotovali. Na niektorých miestach tiež opoziční aktivisti pálili kópie novej ústavy.
Hlasovať odmietali aj obyvatelia miest, ktoré Asadova armáda už týždne ostreľuje.
- Referendum, ktoré sa zrejme skončí ako úspešné, ukončí vládu jednej strany Baas, umožní však prezidentovi Asadovi vládnuť do roku 2028.
- Revoltu proti jeho režimu, ktorá stála životy vyše 7600 ľudí, veľmi pravdepodobne nezastaví.
Prekvapivá účasť
Sýrska štátna televízia vysielala ankety s ľuďmi chystajúcimi sa hlasovať a ukazovala volebné miestnosti pripravené na hlasovanie.
Nadšení členovia volebných komisií tiež hovorili o tom, ako ich prekvapila volebná účasť, ktorá „je o dvesto percent lepšia, ako sa očakávalo“. Asad už v minulosti zorganizoval dve referendá, v ktorých mu podporu vyjadrilo vždy vyše 97 percent ľudí. „Úspech“ sa očkáva aj teraz.
Návrh novej ústavy hovorí okrem iného o konci vlády jednej strany Baas a navrhuje maximálne dve sedemročné volebné obdobia pre prezidenta.
Súčasný prezident Asad by sa teoreticky mohol opäť uchádzať o funkciu, keď mu o dva roky vyprší súčasné volebné obdobie, a vládnuť tak až do roku 2028.

Sýria je však na prahu občianskej vojny, hrozí jej humanitárna kríza a referendum už nezachráni nič. Sú však skupiny obyvateľov, ktoré veria prezidentovi. Pre viaceré náboženské aj sociálbe skupiny je Asad stále zárukou stability a istej životnej úrovne. Pre nich sú rebeli len provokatéri.
Kritická situácia v Homse
V meste Homs, ktoré je viac ako tri týždne pod paľbou a kam sa napriek snahám Červeného kríža nepodarilo dopraviť pomoc a odviezť odtiaľ ľudí v ťažkom zdravotnom stave, sa včera veľmi nehlasovalo, ale opäť masívne strieľalo.
Agentúra Reuters napísala, že obyvateľov Homsu zastavovali v sobotu Asadovi policajti, brali im identifikačné preukazy a povedali im, že ich dostanú späť, až keď odvolia. Podľa aktivistov už len toto je evidentný dôkaz o kvalite celého referenda.
Ide o tretie referendum Asadovej vlády. Predchádzajúce dve mali účasť viac ako 90 percent. Ani jedno z nich však nebolo také dramatické a také zmanipulované ako to včerajšie. Bašarovi Asadovi tiež ešte nikdy tak výrazne nešlo o holé prežitie.