Záhreb/Belehrad 8. júna (TASR) - Americký veľvyslanec v Juhoslávii William Montgomery dnes dementoval existenciu tzv. nových máp Balkánu, ktoré majú údajne vyznačovať nové hranice balkánskych krajín na základe etnického rozdelenia, a vyhlásil, že mapa, ktorú zverejnil vo štvrtok pravicový belehradský denník Glas, je úplný nezmysel.
Ako Montgomery povedal pre dnešné vydanie belehradského večerníka Večernje novosti, od roku 1996 je nútený každého pol roka dementovať existenciu novej mapy Balkánu.
Americký veľvyslanec zopakoval stanovisko jeho vlády o nenarušiteľnosti hraníc na Balkáne. Dodal, že ministerstvo zahraničných vecí USA sa v tejto súvislosti skontaktovalo s bývalým americkým šéfom diplomacie Henrym Kissingerom - ktorého denník Glas označil za jedného z tvorcov uvedenej novej mapy - a ten dementoval akúkoľvek zainteresovanosť na "vyznačovaní" či "kreslení" nových hraníc na Balkáne.
Dnešné vydanie denníka Glas prinieslo článok, v ktorom píše, že predstavitelia Pentagónu, Bieleho domu, CIA a amerického ministerstva zahraničných vecí sa stretli tento rok 28. marca vo Washingtone s Kissingerom a lordom Owenom - bývalým vyjednávačom pre bývalú Juhosláviu. Na stretnutí sa mali údajne prediskutovávať otázky nového usporiadania Balkánu a nové vyznačenie štátnych hraníc na etnickom princípe.
Podľa mapy, ktorá sa objavila v Glase, by Chorvátsko dostalo chorvátsku časť súčasnej Bosny a Hercegoviny (BaH) a bosnianski Moslimovia by dostali zostávajúcu časť Chorvátsko-moslimskej federácie BaH, zatiaľ čo Srbská republika (RS) BaH by sa pripojila k súčasnému Srbsku.
Kosovo by sa rozdelilo na severnú srbskú a južnú albánsku časť a Macedónsko by sa rozdelilo líniou na základe etnického rozloženia jeho obyvateľstva - čo by vytvorilo podmienky pre vytvorenie nového albánskeho štátu na Balkáne.
Srbsko a Čierna Hora by zostali súčasťou spoločenstva nazvaného "Srbské štáty", ku ktorému by sa pripojila aj bosnianska RS s prevažne srbským obyvateľstvom a časť jadranského pobrežia pri Prevlake.
"Strojcovia hraníc", o ktorých hovorí denník Glas, prekresľujú takýmto spôsobom aj hranice Bulharska, pričom časť bulharského územia s tureckou menšinou by podľa týchto správ pripadla Turecku a Maďarmi obývané časti Rumunska by dostalo Maďarsko.
Podľa belehradského denníka je do plánov vytvárania nových máp Balkánu okrem už spomenutých amerických inštitúcií zainteresovaný aj Americký ústav pre balkanológiu, ktorého Glas označil za hlavného organizátora celého projektu.
Ako zistila chorvátska tlačová agentúra HINA, odvolávajúc sa na "svoje spoľahlivé zdroje", zo všetkých 238 registrovaných ústavov vo Washingtone nemá ani jeden taký alebo podobný názov, ako uvádza denník Glas. Rovnako sa žiadny z nich nešpecializuje výlučne na balkánológiu, ani keby bol jeho názov zamaskovaný pod iným menom.
Takisto, pokračuje agentúra HINA, ani údajné stretnutie medzi Kissingerom a Owenom, na ktoré sa odvoláva Glas, sa vo Washingtone nikdy neuskutočnilo - a to ani v daný dátum, ani v žiadny iný deň v priebehu posledného roka.
Aj niektoré ďalšie belehradské médiá sa podľa HINA pustili do pátrania po uvedených informáciách a prišli k podobným záverom, a síce že ústav balkánológie v USA neexistuje, alebo že vo Washingtone sa žiadna schôdzka podobného druhu neuskutočnila.
Belehradská tlač uzavrela, že novinársku kačicu vyrobil belehradský podnikateľ a prezident Rady Goranov (etnickej skupiny v Kosove) Orhan Dragas, ktorý údajne poskytol takéto mapy belehradským médiám už aj pri predchádzajúcich príležitostiach.
Vo svojom piatkovom vydaní - teda deň po tom, ako vyšli uvedené mapy - denník Glas napísal, že mapy boli vyrobené na základe toho, o čom Kissinger raz hovoril na jednom obede vo Washingtone, a celú akciu zorganizoval podnikateľ srbského pôvodu, ktorého denník označil len ako muža menom ako Draganič.