Na prechod hranice si vyberajú odľahlé a opustené miesta vo východnej časti Kalifornie a Arizony. Imigrantov v letných mesiacoch pri prechode hraníc čakajú mučivé horúčavy a vyprahnuté územia.
Tieto kruté podmienky sa len v júni pričinili o to, že po prechode hraníc sa nedostalo k cieľu niekoľko desiatok imigrantov. Podľa informácie polície strážiacej sektor v oblasti Tusconu v štáte Arizona zahynulo pri prechode 67 ľudí. V oblasti Imperial Desert v Kalifornii od minuloročného októbra zahynulo 52 imigrantov. Tieto smutné prípady sú v kontraste s inou štatistikou, podľa ktorej sa počet tých, ktorí sa z Mexika bez povolenia pokúšajú dostať do Spojených štátov, v poslednom roku znížil o 29 percent. Je to dôsledok zlepšenia ochrany amerických južných hraníc a menej pracovných príležitostí pre utečencov z Mexika.
Odborníci upozorňujú, že najviac tragických úmrtí je už tradične v auguste. Aktivisti za právo na migráciu obviňujú z tragickej smrti tých, ktorí ilegálne prekročia mexicko-americké hranice, pohraničnú políciu. Tvrdia, že sprísnená ochrana v oblastiach, kde prechod nie je nebezpečný, prinútila mnohých imigrantov podstúpiť často neprekonateľné riziká cez územia, kde sú v lete vyše 40-stupňové horúčavy a v zime zasa kruté mrazy.
Sprísnenie kontroly na americko-mexických hraniciach sa začalo v roku 1994 v rámci operácie Gatekeeper. Na hraniciach pribudli pozorovateľne, moderná technika, vrátane kamier, v niektorých častiach aj betónové múry.
Odvtedy, čo sa operácia Gatekeeper začala, zahynulo podľa zdrojov z mexickej strany pri pokuse prekročiť mexicko-americké hranice 2000 imigrantov. Za ostatné dva roky to bol jeden smrteľný prípad denne. V Hotville v Kalifornii je cintorín, kde našli posledný odpočinok tí, ktorých život vyhasol pri pokuse dostať sa protizákonne do Spojených štátov. Sú to jednoduché kríže bez mena iba so slovami "No Olvidado" (nezabudnutý).
Stovky imigrantov zahynuli, pretože ich prevádzači predčasne opustili, alebo ich cez hranice viedli ľudia, ktorí nedokázali predvídať možné nebezpečenstvá, číhajúce v odľahlých oblastiach. Veľa imigrantov zomrelo pri prechode cez pohoria pri San Diegu. Prevádzači pýtajú za prevedenie do Spojených štátov od jednej osoby tisíc až dvetisíc dolárov.
Ako vyplýva zo štúdie Inštitútu pre verejné otázky v Kalifornii, hoci stratégia Gatekeeper každoročne stojí dve miliardy dolárov, výsledok nie je taký, ako sa očakávalo. Ako magnet priťahujú imigrantov pracovné príležitosti, ktoré Spojené štáty poskytujú.
Prisťahovalci z najchudobnejších častí Mexika, akými sú Chiapas a Oaxaca, sú ochotní podstúpiť tie najväčšie riziká, aby si v Spojených štátoch zarobili peniaze, ktoré posielajú do vlasti svojim rodinám.
(spolupracovník TASR William Guard) sla