Paríž/Londýn 11. augusta (TASR) - Legionárskej chorobe podľahol tento týždeň asi 60-ročný Francúz, ktorého koncom júla prijali v pokročilom štádiu rakoviny do nemocnice vo Fréjuse na juhozápade krajiny. Pacient zomrel na legionársku chorobu, ktorou sa nakazil ešte pred prijatím do nemocnice.
V regióne Cumbria vo Veľkej Británii počet ľudí nakazených legionárskou chorobou stúpol na 121, pričom dvaja z nich nákaze podľahli. Štrnásť ľudí je stále v nemocničnom ošetrení na klinike v Barrow-in-Furness. Stav troch pacientov hodnotia lekári ako znepokojujúci.
Rozšírenie legionárskej choroby považujú britskí lekári za najzávažnejšie za posledných desať rokov a očakávajú, že počas víkendu sa objavia ďalšie nové prípady. Len v Cumbrii bol spomedzi 1649 testovaných ľudí výskyt legionárskej choroby potvrdený alebo už bola začatá liečba u 161 osôb.
Ohniskom nákazy je pravdepodobne zábavné centrum Forum 28 v Cumbrii, kde v 30 rokov starom klimatizačnom zariadení objavili stopy po baktérii legionella.
Legionárska choroba roky vo veľkom postihuje aj väzňov vo Francúzsku, pričom tento problém podľa združenia Act Up naráža na nezáujem príslušných úradov a verejnosti. Aktivisti upozorňujú, že Národné zhromaždenie a Senát síce vlani prijali správu o kritickej situácii v nápravnovýchovných zariadeniach, ale napriek tomu k zmenám nedošlo. Vláda premiéra Jeana-Pierra Raffarina sa "zmocnila diskusie o mieste väzenia vo francúzskej spoločnosti len s jediným cieľom - aby mohla zatvárať ešte viac ľudí," vyhlásili aktivisti.
Legionely, bacily spôsobujúce nebezpečnú infekčnú chorobu pľúc legionelézu, sa vyskytujú po celom svete. Napríklad v Nemecku počítajú hygienici s výskytom 6000 takýchto prípadov ročne. Na to, aby baktérie spôsobili infekciu, ich musí jedinec vdýchnuť vo veľkom množstve. K tomu môže dôjsť pri sprchovaní, v klimatizovaných priestoroch alebo vo vírivkách.
Legionárska choroba sa najskôr prejavuje symptómami podobnými chrípke, a potom prechádza do formy zápalu pľúc. Starší ľudia jej podľahnú ľahšie, pričom ohrozenejšou skupinou sú muži. Rovnako aj fajčiari majú väčšiu pravdepodobnosť nakazenia sa bacilmi spôsobujúcimi nebezpečnú infekčnú chorobu pľúc legionelézu ako nefajčiari. Pätnásť až dvadsať percent nakazených chorobe podľahne.
Choroba dostala pomenovanie v roku 1976, keď jej hromadný výskyt usmrtil 29 ľudí na Konferencii amerických légií vo Filadelfii. Ide o formu zápalu pľúc zapríčineného baktériou žijúcou vo vodných kvapkách.
4 20 pel