Brusel 8. júna (TASR) - Poprední predstavitelia Európskej únie prisľúbili dnes pokračovať v plánovanom rozšírení únie smerom na východ aj napriek šokujúcim výsledkom štvrtkového referenda v Írsku. Ako vyplýva z dnes zverejnených konečných výsledkov, pomerom hlasov 529.478 : 453.461 sa Íri vyslovili proti ratifikácii Zmluvy z Nice, ktorá otvára cestu prijímaniu nových členov zväčša z radov krajín strednej a východnej Európy.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi a úradujúci šéf Európskej rady švédsky premiér Göran Persson dnes v spoločnom vyhlásení vyjadrili hlboké sklamanie nad výsledkom referenda v Írsku.
Zároveň zdôraznili, že práca EÚ musí napriek tomu pokračovať a prisľúbili, že komisia i členské štáty "budú pokračovať v prístupových rokovaniach s kandidátmi s nezmeneným a skutočným odhodlaním" v súlade so záväzkami, ktorí dali krajinám uchádzajúcim sa o vstup do únie.
"Sme hlboko sklamaní výsledkom referenda v Írsku, každopádne však plne rešpektujeme tento výsledok demokratického procesu," uviedli Prodi a Persson. "Vieme, že írska vláda a írski národ sú oddaní procesu rozšírenia. Veríme, že írska vláda vyvinie maximálne úsilie, aby zabezpečila ratifikáciu (zmluvy) v dohodnutom časovom rámci," vyhlásili Prodi s Perssonom.
Predsedníctvo v EÚ i Európska komisia sú podľa nich pripravení pomôcť akýmkoľvek spôsobom vláde v Dubline nájsť spôsob, ako pokračovať, berúc pri tom do úvahy obavy vyjadrené v referende, ale bez zmien v podstate Zmluvy z Nice.
"Cieľ rozšírenej Európy musí byť realizovaný. Musíme teraz nájsť najvhodnejší spôsob, ako pokračovať v plnení cieľov rozhodnutých v Nice. Naša vôľa zabezpečiť vstup nových členov musí byť jasne preukázaná," vyhlásili Prodi a Persson.
Predsedníctvo i komisia už konzultujú výsledok referenda s írskou vládou a členskými krajinami s cieľom posúdiť všetky jeho aspekty. Pondelkové rokovanie ministrov zahraničia EÚ v Luxemburgu bude prvou príležitosťou prerokovať túto otázku.
Celá situácia podľa nich podčiarkuje nutnosť vyvinúť väčšie úsilie pri "vysvetľovaní Európy našim občanom" a ich zapojení do diskusie o únii, jej úlohách a budúcom smerovaní.
(spravodajca TASR Robert Sermek) 1 mon dem