Agentúrnu správu sme doplnili o text z tlačeného vydania.
HOMS, BRATISLAVA. Sýria sa stáva čoraz nebezpečnejšou aj pre novinárov, ktorí sa snažia priniesť správy o udalostiach v tejto krajine.
Počas bombardovania mesta Homs zahynuli ďalší dvaja žurnalisti – americká reportérka píšuca pre britský nedeľník Sunday Times Marie Colvinová a francúzsky fotoreportér Rémi Ochlik.
Útok na médiá
Obaja zomreli po tom, čo vládne jednotky bombardovali oblasť, v ktorej sa nachádzala aj budova, ktorú novinári využívali ako provizórne centrum. Podľa Reuters sa zranili aj ďalší traja západní novinári, reportérka Le Figaro je vo vážnom stave.
Marie Colvinová bola skúsená vojnová reportérka. V roku 2001 prišla na Srí Lanke o oko, na verejnosti nosila čiernu pásku.
„Verila, že prinášanie správ môže zastaviť brutálne režimy a môže prinútiť medzinárodné spoločenstvo, aby si to všimlo,“ povedal podľa BBC editor Sunday Times John Witherow.
Rémi Ochlik (28) pre svoju agentúru fotografoval už aj minulý rok z Líbye, za čo získal jednu z cien World Press Photo.
„Nevieme, či budova s novinármi bola cieleným útokom bombardovania,“ povedal pre Reuters Soazig Dollet, blízkovýchodný riaditeľ Reportérov bez hraníc.
Ďalší mŕtvi
V Sýrii už začiatkom roku zahynul reportér televíznej stanice France 2, minulý týždeň, aj keď po astmatickom záchvate, zomrel americký reportér Anthony Shadid. Okrem západných novinárov zomrelo najmenej päť sýrskych žurnalistov.
Zahraniční novinári majú dlhodobo zákaz vstupu do krajiny. Niektorým nedávno dovolili prísť v sprievode vládnych predstaviteľov. Mnohí pricestovali nelegálne, aby sa dostali do centra revolty.
Opozícia: Vojenský zásah je jediné riešenie
Vojaci a príslušníci milícií lojálnych prezidentovi Bašárovi Asadovi zabili aj najmenej 27 mladých mužov pri zásahoch v dedinách v severosýrskej provincii Idlib, informovala Sýrska sieť pre ľudské práva (SNHR).
Všetky obete boli civilistami a väčšine z nich strelili do hlavy alebo hrude v ich domoch alebo na uliciach v troch dedinách neďaleko tureckej hranice, uviedli opoziční aktivisti, ktorých správy nebolo možné nezávisle overiť.
Opozičná Sýrska národná rada (SNC) dospieva k názoru, že vojenská intervencia je jediným riešením takmer rok trvajúcej krízy v Sýrii, pri ktorej zahynuli tisíce ľudí.
Novinárom v Paríži to povedal jej popredná predstaviteľka.
"Sme skutoční blízko k tomu, aby sme vnímali vojenskú intervenciu ako jediné riešenie. Sú dve zlá - vojenská intervencia, alebo zdĺhavá občianska vojna," vyhlásil Basma Kudmáníová.
SNC podľa nej navrhuje, aby Rusko, ktoré vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN zameranú proti sýrskej vláde, pomohlo presvedčiť Damask, že musí zaručiť bezpečný prechod humanitárnym konvojom vezúcim pomoc pre civilistov.
Kudmáníová dodala, že SNC navrhuje vytvorenie koridorov z Libanonu do obkľúčeného mesta Homs, z Turecka do Idlibu a z Jordánska do mesta Dará. Rada bude tiež apelovať na Egypt, aby obmedzí prístup do Suezského prieplavu pre lode vezúce zbrane pre sýrsky režim.
Rusko podporuje humanitárne prímerie
Rusko vyjadrilo podporu humanitárnemu prímeriu v Sýrii s tým, že sa v kontakte so sýrskymi úradmi, opozíciou i regionálnymi veľmocami snaží o zaistenie bezpečného prechodu humanitárnych konvojov.
Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Lukaševič novinárom povedal, že Rusko podporuje výzvu Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) na to, aby v Sýrii umožnili poskytovanie pomoci obyvateľstvu každodenným dvojhodinovým prímerím.
Zopakoval tiež návrh Moskvy na to, aby OSN do Sýrie vyslala osobitného vyslanca s cieľom koordinovať dodávky humanitárnej pomoci.
Zdroj: Reuters, AP