Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
KÁBUL, BRATISLAVA. Rešpektujeme náboženstvo zahraničných vojakov, rešpektujte aj vy naše, odkazujú nahnevaní Afganci spojeneckým vojskám.
To hovoria tí slušnejší, tí násilnejší začali podpaľovať budovy, vyzývať na smrť amerického prezidenta Baracka Obamu, či rovno celej Ameriky. Pri nepokojoch, ktoré trvajú od utorka, zomreli najmenej šiesti ľudia.
Zákaz vychádzania
Američania pre istotu zakázali svojim občanom vychádzať na ulicu, uzavreli aj svoju ambasádu, ktorú dav obkľúčil. Terčom útokov sa stal aj komplex na okraji Kábulu, kde žijú západní pracovníci.
Ľudí rozhnevala informácia, že Američania na svojej základni Bagram pálili posvätné knihy moslimov. Videli to afganskí robotníci, ktorí niekoľko obhorených Koránov na dôkaz odniesli so sebou. „Ak nás budú Američania takto urážať, pridáme sa k povstalcom,“ vyhrážal sa v uliciach 18ročný mladík, ktorého cituje Reuters.
Američania reagovali okamžite. Šéf medzinárodných vojsk v krajine generál John Allen sa ihneď ospravedlnil všetkým Afgancom aj prezidentovi Hamídovi Karzajovi. Tvrdí, že knihy spálili neúmyselne, vojaci to nerobili z náboženských dôvodov.
Knihy zobrali väzňom, ktorí ich mali z knižnice. Našli v nich totiž extrémistické nápisy alebo znaky, ktorými sa väzni medzi sebou dorozumievali, chceli ich preto zničiť. Hneď, ako sa velenie o tom dozvedelo, pálenie Koránov zastavilo.
Moslimom v uliciach to však nestačilo. Korán je pre nich doslovné znenie božieho posolstva a majú k nemu veľkú úctu. Moslim ho napríklad nemôže ani chytiť do rúk bez toho, aby sa predtým umyl.
Témy sa chopil aj Taliban, podľa ktorého týmto Američania urazili „miliardu moslimov po celom svete“. Tvrdí, že od začiatku invázie v roku 2001 sa to stalo „takmer desaťkrát“.
Ibrahim Mogra, ktorý predsedá Britskému moslimskému výboru, však zdôrazňuje, že násilné protesty sú nesprávne. „Aj keby spálili tisíc kníh, môžeme ich vytlačiť desaťtisíc. Načo toľko rozruchu? Zabíjanie nevinných ľudí vojakmi NATO je oveľa väčším problémom,“ povedal podľa CNN.
Život je viac ako kniha
Moslimská ženská aktivistka Asra Nomaniová pre Newsweek napísala, že ľudia v uliciach žiadajú od Američanov prístup ku Koránu, aký nemajú ani moslimovia.
„Keď militanti útočia na mešitu alebo tam pošlú samovražedného útočníka, neospravedlňujú sa za Korány, ktoré pri tom zničia a spália,“ napísala.
„Žiadna kniha, nech je aj posvätná, nie je rovnocenná s ľudským životom,“ zdôraznila.