BERLÍN, BRATISLAVA. Keď mu nemecká kancelárka Angela Merkelová volala prvýkrát, nedvíhal to. Joachim Gauck sa v nedeľu večer vracal z prednášky vo Viedni a v lietadle si mobil vypol.
Keď si sadol do taxíka v Berlíne, našiel si odkaz od kancelárky Merkelovej, aby sa jej ozval. Volal rovno z taxíka a namiesto domov šiel do úradu kancelára.
Tam mu oznámili, že sa stane nemeckým prezidentom. „Plakal,“ povedal pre magazín Der Spiegel jeden z účastníkov stretnutia.
Fakty
Joachim Gauck
- narodil sa vo východonemeckom Rostocku, v roku 1951 mu Sovieti poslali otca do sibírskeho gulagu,
- odmietol stať sa pionierom i zväzákom, vyštudovať mohol len teológiu,
- v roku 1989 patril k zakladateľom Nového fóra, ktoré zastrešovalo opozičné skupiny v NDR,
- v roku 1990 sa stal na desať rokov šéfom úradu na spracovanie dokumentov tajnej služby STASI.
Prehra kancelárky
Charizmatický 72-ročný bojovník za občianske práva, ktorý si získal rešpekt ako dlhoročný šéf úradu na spracovanie dokumentov východonemeckej tajnej služby STASI, vtedy ešte nevedel, že sa pre neho takmer rozpadla koalícia kresťanských demokratov (CDU) a liberálov (FDP).
Strana kancelárky Merkelovej mala inú predstavu o nástupcovi Christiana Wulffa, ktorý v piatok odstúpil pre blízke vzťahy s podnikateľmi. Koaliční liberáli však odmietli o inom mene diskutovať.
Postavili sa proti kancelárke na stranu opozície. Sociálni demokrati (SPD) a Zelení vrátili do hry Gaucka ako svojho kandidáta z roku 2010.
„Gauck vráti úradu prezidenta autoritu,“ povedal médiám šéf liberálov Philipp Rösler. Mnohí liberáli dali Gauckovi hlas už v roku 2010. Hlasovali tak proti kandidátovi kancelárky Merkelovej Christianovi Wulffovi, ktorý zvíťazil až v treťom kole.
Nemecké médiá písali v pondelok o tvrdej porážke pre kancelárku a začiatku konca koalície s liberálmi.
Merkelová má pritom s budúcim prezidentom veľa spoločného. Obaja sú luteráni, ona je dcérou pastora, on je pastorom, vyrastali v komunistickom východnom Nemecku a angažovať sa začali po znovuzjednotení krajiny v roku 1990.
Hoci Gaucka navrhli sociálni demokrati a Zelení, nikdy to nebol muž opozície. To, čo zrejme kancelárku straší, je, že budúci prezident je osobnosť nezávislá od politických strán.
Nemci chcú nepolitika
Gauck má navyše veľkú podporu Nemcov. Keď kandidoval v roku 2010, médiá o ňom písali ako o prezidentovi sŕdc či o nemeckom Obamovi a ľudia nosili tričká „Yes, we Gauck“. Ak by sa hlava štátu volila priamo, stal by sa Gauck prezidentom už pred Wulffom.
Dôvod zostal. Nemci sú takí znechutení z politikov, že chcú mať na významnom poste človeka, ktorý by hovoril za nich. Po odstúpení Wulffa pre podozrenie z korupcie je to ešte horšie.
„Gauck je správny muž, excelentný rečník a má čistú minulosť, to sa ľuďom páči,“ povedal médiám politológ Jürgen Falter.
Sám Gauck chce ako prezident vystupovať zmierlivo. „Ako reprezentant celého národa môže prezident prispieť k lepšiemu porozumeniu medzi tými, ktorí vládnu, a tými, ktorým vládnu,“ povedala budúca hlava štátu médiám.