PARÍŽ, BRATISLAVA. Boje, kanonády, mŕtvoly, gilotína či oslobodenie z Bastily. Park s témou francúzskeho vojvodcu Napoleo?na, ktorý by neďaleko Disneylandu pri Paríži chcel postaviť francúzsky pravicový poslanec Yves Jégo, by bol zrejme deťom do určitého veku neprístupný.
Ak ho možno k niečomu prirovnať, tak k litovskému tematickému komunistickému parku, kde na vlastnej koži môžu návštevníci zažiť život a väzenie za komunizmu.
Bez múzea Jégo, bývalý minister pravicovej vlády a zástupca starostu mesta Montereau, miesta jednej z posledných Napoleonových víťazných bitiek, verí, že prvý park venovaný francúzskemu cisárovi, čo dobyl značnú časť Európy, by ročne pritiahol asi dva milióny návštevníkov.
„Napoleon je najznámejšia francúzska osobnosť vo svete. Za pätnásť rokov zmenil históriu sveta. Za dve storočia o ňom napísali 80tisíc kníh. No napriek tomu nemáme vo Francúzsku múzeum, ktoré by mu bolo venované,“ hovorí Jégo pre britský denník Guardian.
Chcel by návštevníkom predviesť sťatie kráľa gilotínou, korunováciu cisára, ale aj prechod cez rieku Berezina popri zmrznutých telách vojakov a koní.
Rekonštrukcia bitky pri Trafalgare by sa odohrala v obrovskom akváriu a návštevníci by ju mali sledovať spod hladiny vody. Okrem zábavy a poučenia by to prinieslo podľa odhadov tisíc až dvetisíc pracovných miest.
Nie je to lacný nápad. Odhadované náklady na vybudovanie parku na asi sto hektároch sú podľa denníka Le Monde dvesto miliónov eur. Cez víkend spustili oficiálne hľadanie investorov a vytvorili komisiu, ktorá má preskúmať technické možnosti vytvorenia parku.
Karikatúra tyrana? Park má aj svojich kritikov. Napoleon nebol len úspešný vojvodca, ale aj tyran, ktorý znovu zaviedol otroctvo a sám sa korunoval za cisára. Novinár denníka Guardian sa preto pýta, „prečo nie aj (park pre) Stalina alebo Kim Čongila?“
Jégo hovorí, že obraz Napoleona Bonaparta nechcú „ani zničiť, ani glorifikovať“, hoci existuje riziko, že to bude vyzerať ako „karikatúra“. Park venovaný francúzskemu cisárovi by chceli začať stavať v roku 2014. Povzbudiť by ich mohol záujem Slovákov.
Kanonády a rekonštrukcie bojov z Napoleonovho obliehania sa v lete v bratislavskom Sade Janka Kráľa pravidelne stretávajú s veľkým diváckym záujmom.
Komunisti aj Dickens V Litve pripomínajú sovietske časy, v Anglicku spomínajú na obdobie 19. storočia.
1. Dráma prežitia
Len kúsok od hlavného mesta Litvy Vilniusu sa turisti môžu vrátiť späť do sovietskych čias. V parku s názvom Dráma prežitia v bunkri päť metrov pod zemou môžete sledovať socialistickú televíziu či nakupovať v obchode a budú vás vypočúvať agenti KGB. V Litve je tiež park so sochami komunistických lídrov.
2. Svet podľa Dickensa
Britské mestá zahalené hmlou 19. storočia v časoch drsného kapitalizmu tak, ako ich opisoval anglický spisovateľ Charles Dickens. Svet románov ako Oliver Twist nájdete v parku sto kilometrov od Londýna.
3. Krajina lásky
Park zameraný na sex nájdete v Južnej Kórei. Návštevníkom ukazuje 140 sôch ľudí v sexuálnych polohách či iné pomôcky na sexuálne vzdelávenie.
Tomáš Vasilko