KÁHIRA. Charakter vzťahu medzi Spojenými štátmi a Egyptom sa rok po páde Husního Mubaraka zmenil, ale obe krajiny musia zostať priateľmi, povedal dnes americký senátor John McCain.
McCainove poznámky na podnikateľskej konferencii v Káhire odzrkadlili rastúce napätie vo vzťahoch oboch spojencov - USA a Egypta.
Egyptský súd bude riešiť ako kriminálny prípad konanie 16 Američanov a 27 ďalších osôb v politicky motivovanej kauze proti prodemokratickým skupinám, financovaným zo zahraničia.
McCain je predsedom Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI), ktorý patrí k štyrom vyšetrovaným organizáciám so sídlom v USA. Je tiež popredným republikánom vo vojenskom výbore Senátu.
Senátor Arizony predtým spolu s republikánskym senátorom Lindseyom Grahamom navštívil Afganistan, kde sa vyjadrili k situácii v Sýrii.
Američania chcú pomôcť v Sýrii
Graham a McCain prezentovali rad návrhov na diplomatickú, humanitárnu a vojenskú pomoc Spojených štátov v Sýrii, čo by podporilo úsilie o zvrhnutie prezidenta Bašára Asada, informovala webová stránka www.nytimes.com.
Podľa senátorov si povstaleckí bojovníci zaslúžia, aby boli vyzbrojení a pomohlo sa im v boji proti sýrskej vláde. To by podporilo snahy Washingtonu o oslabenie Iránu, uviedol McCain.
"Domnievam sa, že sú spôsoby ako dostať zbrane k opozícii bez priameho zapojenia Spojených štátov," povedal McCain. Dodal, že Iránci a Rusi poskytujú zbrane Asadovi. Preto majú masakrovaní Sýrčania právo, aby sa mohli brániť sami.
Ako ďalej uviedol McCain, nielenže nie je proti tomu, aby opozícia dostala zbrane, je toho zástancom. V Sýrii v nedeľu pokračovalo potláčanie protestov, vrátane akcie v centre Damasku neďaleko prezidentského paláca.
al-Asad: Zahraničie financuje a zbrojí teroristov
Sýrsky prezident Baššár al-Asad v pondelok obvinil bližšie nešpecifikované "cudzie strany" z financovania a zbrojenia "teroristov" operujúcich v Sýrii s cieľom destabilizovať krajinu poznačenú 11 mesiacov trvajúcimi protivládnymi nepokojmi.
Jeho slová citovala štátna tlačová agentúra SANA, podľa ktorej odzneli na stretnutí s predsedom zahraničného výboru dolnej komory ruského parlamentu Alexejom Puškovom v Damasku.
Al-Asad sa pri tejto príležitosti poďakoval Rusku za podporu jeho krajiny, ktorá sa podľa neho stala terčom "ozbrojených teroristických skupín dostávajúcich financie a zbrane od cudzích strán snažiacich sa destabilizovať Sýriu".
Rovnakí protivníci sú tiež odhodlaní "zablokovať všetky snahy o vyriešenie" krízy v krajine, dodal prezident.
Jeho názor podporil aj Puškov, ktorý podľa agentúry obvinil "niektoré vplyvné veľké štáty" zo zasahovania do vnútorných záležitostí Sýrie pod zásterkou humanitárnej pomoci a "zneužívania medzinárodných organizácií na uspokojenie svojich záujmov".
Rusko napriek udalostiam v uplynulých mesiacoch zostáva blízkym spojencom al-Asadovho režimu, ktorý čelí čoraz silnejšiemu nátlaku zo strany ostatných arabských krajín a Západu, aby zastavil krvavé potláčanie nepokojov. Tie si podľa odhadu opozičných aktivistov od marca 2011 vyžiadali už viac ako 6000 ľudských životov.