Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
PEKING, BRATISLAVA. Mal len osemnásť rokov, no rozhodol sa zomrieť. Vybral si pritom jeden z najbolestivejších spôsobov – upálil sa.
„Nech jeho svätosť dalajláma žije ešte desaťtisíc rokov. Sloboda pre Tibet,“ kričal ešte pred smrťou budhistický mních Nangdrol.
Protestujú proti pokroku?
Mladík sa stal v nedeľu 21. Tibeťanom, ktorý sa za posledný rok upálil. Túto sériu sa čínska polícia snaží za každú cenu zastaviť alebo aspoň utajiť. Aj preto okamžite žiadala, aby jej odovzdali telo.
Tibeťania z provincie Sečuán to však odmietli a asi tisícka z nich celú noc strážila kláštor, kde sa tragický incident udial.
Ešte pred rokom bol tento jav pre budhistov prakticky neznámy. K zúfalstvu ich dotlačil útlak čínskeho režimu, ktorý sa snaží dostať pod kontrolu budhistické náboženstvo a tibetskú spoločnosť.
Režim pritom oficiálne tvrdí, že Tibeťanom prináša pokrok. Informácie o samovraždách a protestoch, ktoré sa niekedy končia násilnými zrážkami, mu preto vôbec nevyhovujú.
Oblasti na západe krajiny, kde žijú Tibeťania, v nedeľu uzavrel pre zahraničných návštevníkov, najmä pre novinárov. Boja sa ďalších nepokojov pri stredajších oslavách tibetského nového roka.
Potvrdil to aj reportér BBC Michael Bristow, ktorý sa chcel ku kláštorom dostať. Na cestnom stanovišti ho otočili a na niekoľko hodín zadržali.
O dianí v tomto hornatom regióne tak informujú len mimovládne organizácie, konkrétne o Nangdrolovom upálení informovala Kampaň pre Tibet, ktorá sídli v Londýne.
Aktivisti hovoria, že Tibeťanov do radikálnych krokov nútia čínska polícia a armáda. Tých je v mestách čoraz viac a obsadili aj niektoré kláštory. Mníchov aj bežných Tibeťanov nútia chodiť na ideologické školenia namiesto štúdia vlastnej náuky.
Vzdať sa viery
Peking tvrdí, že mníchov na upaľovanie nabáda dalajláma, no tibetský duchovný vodca, ktorý ušiel do indického exilu, v skutočnosti od upaľovania budhistov odrádza. Žiada ich, aby protestovali len v súlade so zákonom.
Na odpor nevyzval ani vtedy, keď čínske úrady Tibeťanov nútili, aby dalajlámu zavrhli.
„Odkázal im, že tak majú urobiť, že na tom v skutočnosti nezáleží. Ale, samozrejme, že im na tom záleží, keď sú nábožensky založení,“ cituje BBC Roberta Barnetta z Kolumbijskej univerzity.