WASHINGTON. Informoval o tom dnes americký predstaviteľ.
Sálih je v Spojených štátoch od minulého mesiaca a podrobil sa tam liečbe popálením, ktoré utrpel vlani v júni pri pokuse o atentát na jeho osobu. Došlo k nemu počas útoku na prezidentský palác v jemenskom hlavnom meste Saná.
Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu vyvíjala nátlak na 69-ročného Sáliha, aby sa do vlasti vrátil až po tom, keď v utorok 21. februára formálne schvália jemenského viceprezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího ako nového lídra krajiny.
Sálih je obvinený z porušovania ľudských práv, čoho sa dopustil pri tvrdých zásahoch proti protestujúcim počas demonštrácií v rámci arabskej jari. Jeho odporcovia majú obavy, že bude ďalej zo zákulisia riadiť krajinu.
Americký predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že Sálih počká a domov sa vráti až v stredu.
Americká administratíva dúfa, že Jemen sa po 34 rokoch autokracie stane demokraciou.
Sálih podpísal v novembri dohodu, presadzovanú Spojenými štátmi, ktorá mu zaručuje imunitu pred trestným stíhaním, ak sa vzdá moci. Tento plán zameraný na ukončenie rok trvajúcej politickej krízy a násilností v Jemene podporili aj EÚ a OSN.
V Jemene vládne v Sálihovej neprítomnosti úradujúci prezident Abd Rabbuh Mansúr Hádí. Ten je jediným uchádzačom o najvyšší úrad v predčasných prezidentských voľbách, naplánovaných na 21. februára.
Zdroj: Associated Press