BRUSEL. .
Dôvodom je otvorenie webovej stránky Stranou slobody (PVV), menšinovej vládnej strany v Holandsku, ktorej obsah je diskriminačný voči prisťahovalcom zo strednej a východnej Európy.
Milí spoluobčania zo strednej a východnej Európy. Podporujeme vás v snahe, aby ste zakaždým overili pôvod výrobkov, ktoré kupujete. Môžeme žiť aj bez nich, veď na trhu je dostatok iných kvalitných výrobkov, uvádza v otvorenom liste rumunský europoslanec Sebastian Bodu a líder poľských ľudových poslancov v EP Jacek Saryusz-Wolski. Obaja zároveň uverejnili zoznam holandských firiem, ktorých výrobky by Stredo- a Východoerópania mali ignorovať na protest proti tomu, že holandská vláda sa oficiálne nedištancovala od tejto spornej stránky.
Podľa ich výzvy, by okolo sto miliónov Európanov z tejto časti Európy malo ignorovať tovar nasledovných spoločností: Shell, Heineken, Dove, TNT, Amstel, Lipton, Rexona, Knorr, Axe, Wolters Kluwer, Tom Tom. Aspoň dovtedy, kým antiimigračne zameraná PVV nebude politicky izolovaná.
Iniciatíva oboch poslancov je súčasťou širšieho medzinárodného tlaku na holandskú vládu, aby sa dištancovala od tohto nezvyčajného internetového počinu. Kritiku na adresu PVV už vyjadrila Európska komisia, viacerí európski diplomati a veľvyslanci a Európsky parlament sa záležitosťou bude oficiálne zaoberať začiatkom marca.
Verili sme, že tých sto miliónov európskych občanov, ktorí žili za železnou oponou postavenou inými proti našej vôli a proti prirodzenému toku dejín, po vstupe do Európskej únie už nebudú kolektívne odsudzovaní, že sa už nebudú cítiť diskriminovaní alebo ponižovaní len preto, že chcú cestovať a pracovať, uvádza sa v otvorenom liste europoslancov Bodua a Saryusza-Wolského. Obaja sa snažia poukázať, že tento počin potvrdzuje, že extrémizmus a diskriminácia na báze etnickosti sú stále živé aj v roku 2012 a v takých vyspelých krajinách ako je Holandsko.
PVV zverejnila minulý týždeň novú webovú stránku, čo má slúžiť ako akási zberňa sťažností nespokojných Holanďanov, ktorých pripravili o prácu Poliaci, Rumuni alebo Bulhari.
"Máte problémy s ľuďmi zo strednej a z východnej Európy? Prišli ste o prácu kvôli Poliakom, Bulharom, Rumunom alebo iným Východoeurópanom? Chceme to vedieť," uvádza sa internetovej stránke PVV, ktorá sa za niekoľko dní stala centrom pozornosti celej Európy.