Dublin 8. júna (TASR) - Negatívny postoj obyvateľov Írska, ktorí sa vo štvrtkovom referende vyslovili proti Zmluve Európskej únie z Nice o jej rozširovaní o bývalé komunistické štáty zo strednej a východnej Európy, nezastaví proces prijímania nových krajín. Vyhlásil to dnes komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen po zverejnení čiastkových výsledkov, z ktorých vyplýva, že záporne sa vyjadrilo 55 percent Írov.
"Ak by väčšina bola proti dohode z Nice, neovplyvnilo by to proces rozširovania. Pokračovali by sme v procese rovnakou rýchlosťou a kvalitou", uviedol Verheugen a dodal, že Európska komisia bude okamžite hľadať riešenie. Vysoký predstaviteľ EÚ súčasne zdôraznil, že takéto referendum v jednej krajine nemôže blokovať "najväčší a najdôležitejší projekt týkajúci sa politickej a ekonomickej budúcnosti zjednotenej Európy".
Na predbežné výsledky reagoval aj maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi. Podľa jeho slov by nesúhlas írskych obyvateľov mal negatívny dopad na proces rozširovania. Hoci si šéf maďarskej diplomacie nemyslí, že by výsledky mali moc oddialiť rozširovanie, mohli by poškodiť atmosféru vstupných rokovaní.
Ako však ďalej konštatoval, Maďarsko má záujem o hladký priebeh negociačného procesu a on osobne je presvedčený, že aj v najhoršom možnom scenári by sa dalo nájsť riešenie.
Martonyi zároveň dodal, že Budapešť je odhodlaná pokračovať v rokovaniach s EÚ tak, aby ich mohla uzavrieť do konca roku 2002. Maďarsko sa považuje za lídra medzi východoeurópskymi kandidátmi, ktoré dúfajú, že sa budú môcť pripojiť k EÚ v roku 2004.
Írsko je prvou a zatiaľ jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá chce priamo od svojich obyvateľov, aby sa vyjadrili k Zmluve z Nice. V ďalších 14 krajinách budú o osude zmluvy rozhodovať národné parlamenty. Zmluva o EÚ z Nice zakotvuje inštitucionálne reformy únie a je nevyhnutná pre rozšírenie EÚ o nové krajiny. Oficiálne výsledky budú známe v popoludňajších hodinách.