Madrid 9. augusta (TASR) - Na predmestí Madridu našli neporušené lebky šabľozubých tigrov, šeliem s 25-centimetrovými zubami, ktoré obývali subtropické džungle pred niekoľkými miliónmi rokov.
Španielsky paleontológ Jorge Morales objavil na pustom kopci, asi 30 kilometrov južne od hlavného mesta, fosílne pozostatky 45 treťohorných šabľozubých tigrov s nezvyčajne vysokým počtom úplne neporušených lebiek. Moralesov 25-členný medzinárodný tím začal na tomto mieste horlivé pátranie po fosíliách pred tromi rokmi.
"Našli sme 30 kompletných lebiek šabľozubého tigra strednej veľkosti a 15 kusov lebiek veľkého tigra," povedal Morales pre tlačovú agentúru Reuters a s nadšením dodal, že exempláre úplných lebiek tigrov strednej veľkosti sa predtým nikdy nenašli.
Tigre boli väčšie ako dnešné levy a ich zuby merali až desať centimetrov. Vek fosílií sa odhaduje na deväť až desať miliónov rokov. Pre porovnanie - najstaršie fosílie predchodcu človeka sa našli pred mesiacom v Čade a vedci predpokladajú, že sú staré šesť až sedem miliónov rokov.
Morales, ktorý predtým pracoval v Namíbii a Keni povedal, že na nálezisku bola nezvyčajná koncentrácia mäsožravcov. "Zdá sa, že tu bol určitý druh pasce, napríklad pohyblivé piesky, ktoré uväznili bylinožravé zvieratá a následne prilákali mäsožravce," povedal. Podľa inej teórie zvieratá uviazli v jaskyni alebo jame.
Vykopávky sa začali po tom, čo madridské múzeum upozornili na skameneliny miestni baníci. Okrem tigrov paleontológovia objavili skamenelé zebry, žirafy, mastodonty podobné slonom, vtáky, medvede, korytnačky, antilopy a nosorožca.