NEW YORK.
Rezolúcia, ktorú v stredu večer schválili členovia OSN v pomere 137:12, žiada generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby po uplynutí 15-dňovej lehoty informoval medzinárodné spoločenstvo o krokoch Sýrie pre naplnenie požiadaviek vyplývajúcich z prijatého dokumentu.
Tri krajiny podali sťažnosť po hlasovaní pre problémy s elektronickým zariadením, prostredníctvom ktorého sa hlasuje. Delegáti 17 krajín sa zdržali hlasovania. Rusko a Čína hlasovali proti rezolúcii, podobne ako 4. februára, keď svojim právom veta znemožnili, aby podobnú rezolúciu prijala Bezpečnostná rada OSN, ktorá má rozhodujúce právomoci v otázkach medzinárodnej bezpečnostnej politiky.
Sýrsky veľvyslanec v OSN Bašár Džaafarí označil rezolúciu za predpojatú voči Sýrii, ktorá na 26. februára pripravuje referendum o komplexnej reforme svojho ústavného systému a inštitúcií. Džaafarí odmietol plán LAŠ a Západu s tým, že "prinášajú sankcie, ktoré ohrozia každodenný život Sýrčanov, a nechcú podporiť politický proces v Sýrii".
Ruský veľvyslanec v OSN Vitalij Čurkin po hlasovaní povedal, že návrhy predložené Moskvou neprešli. Podporu nenašla ani požiadavka, aby sa umiernení prodemokratickí demonštranti v Sýrii mohli jednoznačne vymedziť voči ozbrojeným vzbúrencom. "Rusko bude naďalej pokračovať vo svojej pomoci Sýrii a jej občanom," vyhlásil Čurkin podľa agentúry DPA.