LONDÝN Zároveň vyzval Škótov, aby v referende o nezávislosti nerozbíjali Spojené kráľovstvo.
Cameron v prejave pred začiatkom rozhovorov o základných pravidlách referenda uviedol, že Británia je "láskavým a stabilným domovom, aký závidia miliardy ľudí po celom svete". Škótsku ponúkol väčšiu autonómiu, ak si jeho obyvatelia v ľudovom hlasovaní vyberú zotrvanie v Británii.
"Verím v Spojené kráľovstvo," povedal Cameron. "Som unionista - hlavou, srdcom a dušou," dodal.
Cameron absolvoval dnes v škótskom hlavnom meste prvé stretnutie o uvedených záležitostiach so škótskym lídrom Alexom Salmondom, ktorého separatistická strana už dlho presadzuje odchod Škótska zo Spojeného kráľovstva po 300 rokoch.
Salmond žiada referendum o nezávislosti v septembri 2014 a dúfa, že odtrhnutie od Londýna sa uzavrie voľbami do škótskeho parlamentu v máji 2016.
Prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že iba tretina Škótov je za odtrhnutie. Cameron a ďalší odporcovia samostatnosti preto presadzujú, aby sa referendum uskutočnilo skôr. Takisto žiadajú, aby referendová otázka mala jednoznačnú odpoveď "nie" alebo "áno".
Salmond po stretnutí s Cameronom uviedol, že rozhovory "sa pohli dosť podstatne dopredu" a zostáva už iba jedna nezhoda - koľko otázok sa má nachádzať na hlasovacom lístku.
"Žiaľ, v záležitosti nezávislosti, odtrhnutia Škótska, odchodu zo Spojeného kráľovstva sme neurobili veľký pokrok," vyhlásil Cameron.
Škótsko a Anglicko sa zjednotili v roku 1707 a vytvorili Veľkú Britániu, ale Škótsko získalo v roku 1997 značnú autonómiu. Na jej základe zriadili v Edinburghu škótsky parlament a Škótsko má aj úplné právomoci v oblasti vzdelávania, zdravotníctva i spravodlivosti a môže robiť menšie zmeny v daniach z príjmov. Londýn si zachováva dominantnosť vo všetkých záležitostiach súvisiacich s Britániou ako celkom - vrátane obrany, energetiky a zahraničných vzťahov.
Cameronova vláda a Salmond sa nezhodujú v termíne referenda, v znení textu na hlasovacích lístkoch a v tom, či majú mať možnosť hlasovať aj 16- a 17-roční.
Cameron v prejave v Edinburghu spomenul, že nezávislosť môže uškodiť postaveniu Británie v Európe a v rámci NATO a ohrozí aj jej kreslo stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Premiér dodal, že Škótsko bude bezpečnejšie a bohatšie, ak zostane súčasťou Británie, spolu s Anglickom, Walesom a Severným Írskom. Wales a Severné Írsko už takisto získali administratívy s obmedzenými právomocami.
Celkový Cameronov tón prejavu bol však upokojujúci a taktný. Zdôraznil, že Škótsko má právo zvoliť si osud, ale vyjadril nádej, že zostane v rámci Británie. Potom bude možné uvažovať, ktoré právomoci ešte môžu prejsť z Londýna na Edinburgh, aby Spojené kráľovstvo lepšie fungovalo.
Salmond trvá na názore, že nezávislosť prinesie Škótsku väčšiu prosperitu a umožní mu lepšie využiť jeho zdroje ropy, zemného plynu a ďalšie energie.