Bratislava 9. augusta (TASR) - Z titulných stránok časopisov, obrazoviek a plagátov "hľadia" krásne tváre s nemenej dokonalými telami. Odolnejší to berú s nadhľadom a vedia, že častokrát nie je prezentovaná prirodzená dokonalosť. Tí menej odolní občas trpia komplexami a radi by sa podobali idolom.
Možno práve kvôli osobnému pocitu, alebo okoliu stále viac ľudí míňa úspory na estetické operácie. Na Slovensku majú však podľa riaditeľa jednej z bratislavských kliník plastickej chirurgie MUDr. Ľubomíra Šušola stále zábrany hovoriť o tom, že majú podobnú operáciu za sebou a už vôbec nie o tom, koľko za ňu zaplatili. Aktuálny trend je taký, že okrem klasických korekcií tváre je veľký záujem o odstávanie tuku - liposukciu a korekciu prsníkov. "Plastiku" podstupujú v prevažnej väčšine ženy, ale v poslednom období rastie záujem aj zo strany mužov. "Hovorí sa, že, keď je muž krajší od čerta, je pekný. Ale ich prístup sa začal meniť. Hlavne na Slovensku, kde máme nadmieru krásnych žien, čo sa nedá povedať o mužoch, sa aj muži snažia vyzerať dobre, aby nám všetky pekné ženy neodišli do zahraničia," s nadhľadom vysvetľuje situáciu MUDr. Šušol a dodáva, že záujem najmä o korekciu pŕs rastie pred letom, v období od februára do apríla. Ženy chcú podľa neho svoje prednosti predviesť v plavkách a mnohé na nudapláži aj "hore bez", chcú prilákať pohľady a byť aktraktívne.
Estetická chirurgia napreduje obrovským tempom a v poslednej dobe je noviniek hneď niekoľko. Patrí sem aplikácia injekčných implantátov za účelom vyhladzovania vrások alebo zväčšenia pier. Prevratnou novinkou je tzv. botulotoxín. Podľa doktora Šušola je to vlastne jed, ktorý sa v malých dávkach vstrekuje pod kožu, spôsobí ochrnutie svalov v podkoží a pleť sa vyhladí. Jeho efekt je však dočasný. Ženy túto metódu využívajú najmä vtedy, keď chcú vyzerať päť mesiacov dobre, príkladom je plesová sezóna. Zväčšenie pier pomocou aplikácie injekčných implantátov má efekt trvalý, všetko však závisí od použitého preparátu. Novinkou sú tiež moderné prístroje na odsávanie tuku, ktoré sú založené na vibračnom princípe. Na slovenský trh sa dostali aj nové druhy prsných implantátov, tzv. euro-silikóny, ktoré sú až o polovičku lacnejšie ako americké.
Horná veková hranica pre plastickú operáciu v podstate neexistuje a každý druh patrí k určitému veku. Operácia ušníc je napríklad aktuálna skôr v školskom veku, kedy je človek viac citlivý na reakcie okolia. Až po dosiahnutí 18. roku je napríklad vhodná korekcia nosa, pretože organizmus vtedy prestáva rásť. Naopak tento druh zákroku sa veľmi neodporúča po 50-tke, pretože potom sa kosti horšie hoja. Operácia viečok a vrások nemá vekové obmedzenie. Ako príklad spomenul lekár prípad 50-ročnej ženy, ktorá si nechala zväčšiť poprsie. "Je to fajn, lebo sa vôbec necítila stará a chcela si život užívať aj po sexuálnej stránke," hovorí MUDr. Šušol.