Oslo 9. augusta (TASR) - Nórsko s USA nepodpíše zmluvu, ktorá by americkým občanom na nórskej pôde garantovala imunitu pred jurisdikciou Medzinárodného trestného súdu (ICC). Informoval o tom nórsky minister zahraničných vecí Jan Petersen.
Po tom ako k 1. júlu 2002 začal v holandskom Haagu fungovať prvý stály medzinárodný súd pre vojnové zločiny, USA začali hľadať cesty, ako by sa ich občania mohli vyhnúť jeho jurisdikcii. Bezpečnostná rada OSN ešte v júli schválila dlhoročnú výnimku pre americké mierové jednotky dislokované v zahraničí, aby rozhodnutiam tribunálu nepodliehali. Teraz USA chcú túto výnimku rozšíriť na všetkých svojich občanov pomocou bilaterálnych zmlúv s jednotlivými štátmi, pričom prioritu majú európske krajiny. Podobnú zmluvu o nevydávaní svojich občanov súdu si už USA vyjednali s Izraelom a Rumunskom.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí vysvetlil, že nórska vláda Medzinárodný trestný súd považuje za prvý krok k medzinárodnej spravodlivosti, "a preto budeme dbať na to, aby sme neurobili nič, čo by ho mohlo akýmkoľvek spôsobom oslabiť."
Medzinárodný trestný súd má právomoc stíhať osoby za porušenie medzinárodného humanitárneho práva všade na svete. USA po zriadení ICC vyjadrili obavu, že by sa ich občania mohli stať cieľom politicky motivovaných procesov, a preto si vynucujú výnimku, aj napriek tomu, že ich EÚ vyzvala, aby svojim konaním novú inštitúciu neoslabovali.
USA za vlády bývalého prezidenta Billa Clintona podpísali zmluvu zakladajúcu súd, ale administratíva nového prezidenta Georgea W. Busha americký podpis stiahla.