BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarský premiér napínal európske inštitúcie do poslednej chvíle.
Odpoveď na kritické otázky Európskej komisie k maďarským zákonom plánuje poslať až v piatok, čo je posledný termín.
Komisia v polovici januára začala tri konania o porušení práva únie voči Maďarsku pre zákony späté s novou ústavou. Ohrozujú podľa komisie nezávislosť centrálnej banky, súdov a ochranu osobných údajov.
Zmena nebude ľahká
Vysoko postavený zdroj z európskych inštitúcií sa nedávno vyjadril, že zmeny zákonov v Maďarsku nebudú jednoduché, „lebo si vyžadujú veľkú zmenu filozofie tejto legislatívy“.
Od úprav zákonov závisí aj finančná pomoc Maďarsku od Medzinárodného menového fondu. Rokovania sú od decembra zablokované z obáv o nezávislosť centrálnej banky.
Môžu prísť o hlasovacie práva
Ak Maďarsko nenavrhne adekvátne zmeny, hrozí mu spor na Európskom súdnom dvore. Hovorí sa aj o možných politických dôsledkoch.
Európsky parlament vo štvrtok prijal uznesenie, v ktorom vyjadril „hlboké znepokojenie“ nad situáciou v oblasti ľudských práv a demokracie v Maďarsku.
Okrem toho nariadil vypracovať správu, či Budapešť neporušuje základné hodnoty únie a následne rozhodne, či použiť článok 7 Lisabonskej zmluvy – teda odobrať krajine hlasovacie práva v Rade EÚ. Tento proces by museli schváliť aj členské krajiny únie.