BUDAPEŠŤ. Maďarsko musí prehodnotiť nedávno prijaté nariadenia, ktorými kriminalizuje bezdomovcov a vyhráža sa im väzením. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI na to dnes vyzvali dve príslušné expertky Organizácie Spojených národov.
Spravodajkyňa OSN pre ľudské práva a záležitosti chudoby Magdalena Sepúlveda a jej kolegyňa Raquel Rolniková, ktorá má na starosti oblasť bývania, zverejnili spoločné vyhlásenie na spravodajskom serveri UN News Centre.
Tým, ktorí nemajú inú možnosť, iba žiť na ulici, sa teraz vyhrážajú trestnoprávnym stíhaním, vyhlásila Sepúlveda. Podľa vyhlásenia expertiek maďarská vláda prostredníctvom zákona označila desaťtisíce bezdomovcov za potenciálnych kriminálnikov, navyše tento zákon diskriminuje žijúcich v chudobe.
Kríza zvýšila počet ľudí bez domova
Podľa odhadov žije v Maďarsku bez domova 30.000-35.000 ľudí; medzi nimi sú aj deti, starí ľudia a invalidi. Z nich takmer 8000 žije v Budapešti. Kapacita útulkov v hlavnom meste stačí iba pre 5500 bezdomovcov. Vzhľadom na všeobecnú hospodársku a finančnú krízovú situáciu žije čoraz viac Maďarov na ulici.
Vlani budapeštianska polícia vyhnala stovky ľudí bez domova z podchodov a vzala ich do väzby po tom, čo parlament schválil nariadenie, podľa ktorého tí, ktorí dlhodobo žijú na verejných priestranstvách, páchajú trestný čin, píše sa v dokumente.
Verejné financie by podľa expertiek mali byť použité na pomoc bezdomovcom, a nie na to, aby sa organizovali často nákladné akcie na ich stíhanie a sankcionovanie.
Poslanci maďarského parlamentu rozhodli vlani 14. novembra úpravou priestupkového zákona, že od 1. decembra bude môcť v Maďarsku súd poslať bezdomovca do väzenia v prípade, ak v priebehu pol roka dvakrát dostal pokutu za to, že žije na ulici.
Zákon presadil Fidesz
Návrh iniciovali ešte v júni poslanci vládnuceho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz.
Podľa nich síce od začiatku minulého roka môžu samosprávy začať priestupkové konanie voči osobám, ktoré neoprávnené využívajú verejné priestranstvá a môžu im udeliť pokutu do výšky 150.000 forintov (483 eur), pri ľuďoch žijúcich na ulici je to však ťažko realizovateľné a nie je to pre bezdomovcov dostatočne odstrašujúce.
Na návrh poslanca opozičnej strany Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik zakomponovali do novely klauzulu, že tento postih nie je možné aplikovať, ak samospráva mesta nezabezpečí podmienky pre starostlivosť o bezdomovcov.