Referendom chceli kosovskí Srbi zabrániť integrácii do prevažne Albáncami obývaného Kosova.
PRIŠTINA.
Proti kosovskej vláde hlasovalo 99,74 percenta voličov, informovala v noci na dnes s odvolaním sa na volebnú komisiu tlačová agentúra Beta.
Na otázku, či "akceptujú inštitúcie takzvanej Kosovskej republiky", podľa správy odpovedalo áno len 69 kosovských Srbov. Na referende, ktoré nemá právnu účinnosť, sa zúčastnilo približne 75 percent z 35.500 oprávnených voličov v štyroch prevažne srbských okresoch v severnom Kosove.
"Naši občania sa rozhodli medzinárodnému spoločenstvu, Albáncom a, žiaľ, aj časti politikov v Belehrade ukázať, že za žiadnu cenu nebudeme súhlasiť s tým, že sa staneme súčasťou takzvaného nezávislého Kosova," povedal starosta Kosovskej Mitrovice Krstimir Pantič.
Symbolickým referendom chceli kosovskí Srbi podľa vlastných vyjadrení zabrániť integrácii do prevažne Albáncami obývaného Kosova - bývalej juhosrbskej provincie, ktorá v roku 2008 vyhlásila nezávislosť. Hlasovanie malo tiež vyjadriť záujem o pripojenie prevažne srbského severu Kosova k Srbsku. Oficiálne výsledky zverejnia v nedeľu 19. februára.
Referendum podporila aj nacionalistická opozícia v Belehrade, podľa ktorej išlo o hlasovanie "historického významu".
V prípade, ak severokosovskí Srbi odmietnu všetky kosovské inštitúcie, podľa nej stratia platnosť aj všetky dohody medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sa dosiahli za sprostredkovania EÚ.
Srbská vláda, ktorá síce odmieta uznať nezávislosť Kosova a naďalej financuje tzv. paralelné inštitúcie na severe Kosova, referendum kritizovala pre obavy z ďalšej konfrontácie s USA a Európskou úniou.
Belehrad sa obáva, že EÚ by mohla Srbsku začiatkom marca opäť zamietnuť udelenie štatútu kandidáta na členstvo.
Nevyriešená otázka Kosova bola dôvodom, pre ktorý EÚ v decembri štatút kandidáta Srbsku neudelila.
Zdroj: DPA