VARŠAVA, BRATISLAVA. Pravda o poľských dôchodkoch je brutálna. Tak začal v utorok poľský premiér Donald Tusk tlačovku, kde predstavil reformu poľského penzijného systému. Podľa mnohých rovnako brutálnu.
Ak ju parlament do mesiaca schváli, Poliaci budú pracovať až do 67 rokov. Doteraz ženy odchádzali do dôchodku po šesťdesiatke, muži o päť rokov neskôr.
Poľsko starne
Poľsko má v súčasnosti podobný systém prvého a druhého piliera ako na Slovensku. Túto reformu schválili už v roku 1999.
Odchod
do dôchodku
Nemecko, Holandsko, Dánsko, Španielsko: 67 rokov.
Veľká Británia: 65 rokov.
Francúzsko, Slovensko: 62 rokov.
Súčasné nastavenie systému, ktorý chválili aj zahraniční ekonómovia, je však dlhodobo neudržateľné. Podobne ako inde v Európe aj Poliaci starnú. Pomer pracujúcich a dôchodcov je v súčasnosti tri k jednému, o 50 rokov to však má byť jeden k jednému.
Navyše, aj Poliaci sa dožívajú vyššieho veku. Žijú o päť a pol roka dlhšie ako v roku 1990. „Čas nášho života sa predlžuje, práca nie, a tak sa predlžujú roky na dôchodku,“ povedal pre Gazetu Wyborczu Piotr Szukalski, demograf z univerzity v Lodži.
Zmeny by mali byť postupné. Každý rok by poľskí pracujúci mali ísť do dôchodku o tri mesiace neskôr, aby muži pracovali do 67 v roku 2020 a ženy v roku 2040. Odmenou majú byť vyššie dôchodky, tie súčasné sú v priemere 450 eur.
„Ak by sme chceli zachovať súčasný vek odchodu do dôchodku a výšku dôchodkov, museli by sme zvýšiť DPH o osem bodov či odvody zvýšiť na tridsať percent (z 19),“ argumentoval premiér. Už v súčasnosti chýba na dôchodky podľa magazínu Polityka ročne takmer 20 miliárd eur.
Zatiaľ premiér nedokázal presvedčiť politikov ani ľudí. Opozícia je proti, problém zdvihnúť ruku majú aj vládni ľudovci. Odbory už vyzbierali viac ako 1,5 milióna podpisov, aby o veku odchodu do dôchodku bolo referendum. Stačí tretina.
Pracovať ako roboty?
V tom by ho Poliaci zrejme odmietli. Podľa prieskumov je proti 85 percent ľudí. „Hovorí sa, že náš život sa predlžuje, ale z toho dôvodu mám robiť 50 rokov a žiť iba prácou ako robot?“ pýta sa pre Gazetu 58-ročný muž.
Leszek Balcerowicz, bývalý minister financií, ktorý presadil aj reformu dôchodkov z roku 1999, však pre Rádio Polska naopak povedal, že Tuskov plán ide správnym smerom, no nie je dostatočný, aby vyriešil prichádzajúcu demografickú krízu v krajine.
Švédi by mohli robiť do 75 rokov
Švédsky premiér hovoril o tom, že v budúcnosti budú možno pracovať aj o desať rokov dlhšie.
ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt šokoval doma, no jeho výrok zaujal aj v zahraničí.
Prednedávnom pre noviny Dagens Nyheter povedal, že Švédi by v budúcnosti mohli pracovať až do 75 rokov. „Musíme priniesť zmenu myslenia, že by v budúcnosti aj ľudia vo veku 70 alebo 75 rokov boli vo väčšej miere súčasťou pracovnej sily,“ povedal Reinfeldt podľa DPA. Nikde v Európe sa nerobí tak dlho.
Vo Švédsku v súčasnosti nie je fixný vek odchodu do dôchodku. Pracovníci môžu odísť v 61 rokoch, či robiť do 67 rokov. Iba necelých osem percent podľa AFP však pracuje po 65 roku života.
Švédsko však podobne ako iné európske krajiny starne. „Ak si ľudia myslia, že môžu žiť dlhšie a skracovať si pracovný život, potom penzie musia byť nižšie. Otázka je, sú na to ľudia pripravení?“ citovala premiéra AFP.
„Ľavica verí, že keď je vaša práca priťažká, mali by ste ísť do dôchodku a dostávať sociálne dávky. Ja si však myslím, že keď je pre vás práca už ťažká, mali by ste začať robiť niečo iné,“ dodal konzervatívny švédsky premiér Reinfeldt.
Tomáš Vasilko