Londýn/Paríž 9. augusta (TASR) - Iračania sú presvedčení, že svetová verejná mienka sa prikláňa na ich stranu, uvádza britský denník Independent v článku o štvrtkovom televíznom prejave irackého lídra Saddáma Husajna, v ktorom varoval Západ pred inváziou do svojej krajiny.
Independent s odvolaním sa na vysoko postavené vojenské a diplomatické zdroje píše, že Británia dôrazne radí Washingtonu, aby neútočil na Irak, pretože by tým mohol vystupňovať konflikty v Afganistane, Izraeli a v Kašmíre.
Londýnske noviny považujú toto varovanie za známku prehlbujúcich sa rozporov medzi Britmi a Američanmi, ale dodávajú, že Washington ho odrazil protiargumentom: každý konflikt možno udržať v jeho medziach a nebolo by praktické čakať pred zásahom proti irackému diktátorovi na vyriešenie všetkých regionálnych sporov.
Times sa domnievajú, že ak bude britský premiér Tony Blair v pripravovanej vojne predsa len stáť po boku amerického prezidenta Georgea W. Busha, čaká ho ponižujúci protest odborárov na septembrovom zjazde vládnucich labouristov. Odbory a labouristickí aktivisti údajne pripravujú na výročnú konferenciu rezolúciu vyzývajúcu vládu, aby sa postavila proti akejkoľvek vojne USA s Irakom.
Podľa francúzskeho denníka Le Monde je britský premiér zrejme pevne rozhodnutý pripojiť sa pri prípadnej operácii proti Iraku k Američanom, a to aj navzdory kritickým hlasom z radov britských duchovných, verejnosti a dokonca aj svojich straníckych kolegov. Tony Blair je presvedčený, že neochvejná podpora Spojeným štátom zaistí Británii výnimočnú pozíciu akéhosi mostu medzi Amerikou a Európou, pokračuje Le Monde.
Ako dodáva, Blair pred niekoľkými mesiacmi sľúbil, že získa dôkazy o tom, že Irak zhromažďuje zbrane hromadného ničenia. Lenže britskému premiérovi trvá predlženie týchto dôkazov akosi dlho, takže jeho vyhlásenie stráca na dôveryhodnosti, uzatvára Le Monde.