DAMASK. Sýrsky režim ohlásil, že o necelé dva týždne sa bude v krajine konať referendum o novej ústave. Ako chce zabezpečiť, aby sa mohlo uskutočniť v štáte, ktorého časti sú prakticky vo vojnovom stave, nevysvetlil. Sýrski opoziční aktivisti hovoria, že referendum prichádza prineskoro a už im nestačí.
Zmena ústavy bola pritom jednou z požiadaviek opozície počas takmer rok trvajúceho povstania. Medzitým sa však Sýria ocitla na pokraji občianskej vojny a opozícia, občania aj veľká časť medzinárodného spoločenstva volajú po odchode prezidenta Bašara Asada. Toho totiž obviňujú z nasadenia sily proti vlastným občanom a blokády niektorých odbojných miest.
Najznámejším z nich je Homs, ktorý bol aj včera počas oznámenia o chystanom referende pod paľbou sýrskych jednotiek. Mesto sa podľa jeho obyvateľov vracia do stredoveku.
Nielen preto, že tam chýbajú základné služby a ľudia tam už pre nedostatok zdravotníckeho materiálu umierajú na banálne choroby a zranenia, ale aj pre spôsoby komunikácie. Povstalci v meste sa dohovárajú pomocou poštových holubov. Agentúra AFP píše, že územie dnešnej Sýrie bolo jedno z prvých na svete, kde ľudia používali na posielanie správ holuby.
Pre výpadky energie, blokádu niektorých webových stránok, rušičky vysielačiek a množstvo kontrolných stanovíšť, ktoré v meste postavili Asadovi ľudia, sú holuby jedinou možnosťou komunikácie.
Navyše posielať do mesta ostreľovaného tankami aj delostrelectvom ľudských poslov je viac ako riskantné. Mesto sa údajne premenilo na veľké väzenie, ľudia sa zdržiavajú doma a šetria pomaly dochádzajúce zásoby.
V Homse za posledných niekoľko dní podľa svedkov z mesta zahynulo pár stoviek ľudí. Údaje nevie nikto overiť, s rátaním mŕtvych skončila pre zmätky aj OSN.
Agentúra AP sa dostala k návrhu novej ústavy. Okrem iného v nej stojí, že za ruší vláda jednej strany a funkčné obdobie prezidenta má byť sedem rokov, pričom každý prezident môže vládnuť len dve funkčné obdobia. Asad vládne Sýrii dvanásty rok.