Vláda odborníkov za tri mesiace dostala Taliansko z najhoršieho a rozlúčila sa aj s olympijskými hrami. No vyhrané nie je.
RÍM, BRATISLAVA. Asi žiadny premiér krajiny v ekonomických problémoch nepočúva v zahraničí toľko chvály ako taliansky úradnícky premiér Mario Monti.
V Európskom parlamente v Štrasburgu včera Montimu po jeho prejave tlieskali postojačky. Monti okrem iného povedal, že sa „nepoddajú pasívne“ rozhodnutiam z Bruselu a „všetci sme spoluzodpovední“ za budúcnosť Európy.
Chválil úlohu europarlamentu tak dlho, až namiesto toho, že ho zvolil taliansky parlament, omylom povedal Európsky parlament. Zožal obdiv predstaviteľov ľavice aj pravice a šéf liberálov Guy Verhofstadt ho dokonca posielal, aby šiel riešiť krízu aj do Grécka, ktorému hrozí bankrot.
Šetrí aj na olympiáde
Montiho úradnícka vláda je vo funkcii tri mesiace a krajina je vonku z najhoršieho. Zďaleka však nie je zachránená. Úroky na dlhopisy klesli Taliansku zo závratných vyše sedem percent na 5,6 percenta. Pomohli aj výhodné pôžičky Európskej centrálnej banky.
Americký prezident Barack Obama Montiho cez víkend v Bielom dome pochválil za reformy a obnovenie dôvery a nemecká kancelárka Angela Merkelová ho chváli, aj sa s ním pravidelne radí.
Napriek tvrdým úsporným opatreniam je Monti v Taliansku stále populárny (v prieskumoch 60 percent podľa Reuters) a protestom na spôsob gréckych Atén sa Rím zatiaľ vyhol.
V rámci šetrenia (doteraz 30 miliárd eur) stiahol tento týždeň Monti aj podporu kandidatúre Ríma na olympijské hry v roku 2020. Olympiáda by Rím podľa odhadov stála 10 miliárd eur.
Jednotvárne istoty
Mnohých nahneval poznámkou, že si bude treba zvyknúť, že pracovné miesto nie je na celý život a že je to vlastne „jednotvárne“.
Nezamestnanosť mladých v Taliansku bola v decembri 31 percent a aj tí, čo sú zamestnaní, často musia pracovať na neisté zmluvy na určitý čas.
Nedávny prieskum zverejnený v denníku Corriere della Sera zistil, že 84 percent mladých ľudí (od 18 do 34 rokov) by akceptovalo nižší plat za istotu pracovného miesta a pre tretinu je doživotné pracovné miesto najväčšou výhodou práce.
Monti sľubuje lepšiu rovnováhu medzi príliš chránenými staršími pracovníkmi a mladými bez istôt. Jeho snahy o liberalizáciu uzavretých povolaní, ako sú taxikári, šoféri nákladných áut či lekárnici, mladí zväčša podporujú. Navrhol tiež iniciatívu, čo umožňuje založiť podnik s kapitálom jedno euro.
„Také iniciatívy vítame, ale načo nám sú, keď banky mladým nechcú požičať?“ pýta sa predstaviteľ Národnej mládežníckej rady Antonio De Napoli v denníku New York Times.
Potrebujú výdrž
Monti ako bývalý eurokomisár a poradca skupiny Goldman Sachs je dôveryhodnejší pre investorov aj pre zahraničných politických partnerov ako jeho predchodca Silvio Berlusconi.
Optimizmus v zahraničí je však opatrný. Taliansko má stále dlh vo výške 120 percent HDP, úrokové miery sú stále vysoké, krajina je v recesii a ohrozuje ju aj situácia v iných krajinách eurozóny.
A ani v politickej kultúre sa toho zatiaľ veľa nezmenilo. „Korupcia je stále častá, parlamentné inštitúcie sú stále pomalé a neefektívne a volebný zákon je stále nastavený na ochranu zavedených strán,“ napísal odborný magazín Foreign Affairs.
„Taliansko malo zopár dobrých mesiacov, ale potrebuje zopár dobrých rokov,“ napísala agentúra Reuters. A na to potrebuje dlhodobé spoločné úsilie politikov, na čo Taliani zatiaľ vždy márne čakali.