Moskva 9. augusta (TASR) Najmenej tri falošné colnice vytvorila v Sovietskom zväze a vo východnom Nemecku v 40. a 50. rokoch sovietska tajná služba NKVD, aby v praxi overovala oddanosť svojich občanov, ktorých agenti tajnej služby podozrievali z kontaktov s nepriateľmi. Vyplýva to z archívnych materiálov a svedectva bývalých príslušníkov KGB, ktoré v najnovšom vydaní zverejnil ruský týždenník Vlasť (Moc).
Falošná colnica so všetkými nevyhnutnými rekvizitami - od uniforiem po kuchynský riad - existovala neďaleko mesta Chabarovsk na hraniciach s Čínou, vtedy okupovanou Japonskom, ale aj na rusko-fínskych hraniciach a vo východnom Nemecku. Falošná colnica pri Chabarovsku vznikla 1. júna 1941 a existovala až do polovice 50. rokov.
Agenti NKVD si zahrali japonských dôstojníkov, amerických a fínskych vojakov. Radových Číňanov a Japoncov NKVD naverbovala na ruskom Ďalekom východe z radov miestnych obyvateľov.
Falošné colnice mali byť určitým detektorom lži, ale ich činnosť lepšie vystihuje pojem "mlyn", ktorým projekt nazývali agenti a komunistickí funkcionári v tajnej korešpondencii. Skúška na tomto "detektore lži" sa stala pre stovky ľudí cestou na popravisko. Trestu smrti sa ale paradoxne nevyhli ani ľudia, ktorí v skúške vernosti Sovietskemu zväzu obstáli.
Takýto osud stretol napríklad stavebného inžiniera Bronikovského. NKVD vo svojich záznamoch v roku 1942 našla správu o inžinierovi, ktorého tajná služba zatkla v roku 1937 pre podozrenie z kontaktov s nemeckou a japonskou rozviedkou. Podozrenie sa vtedy nepotvrdilo a inžiniera prepustili, ale o päť rokov neskôr sa NKVD rozhodla preveriť Bronikovského ešte raz.
Tajná služba poverila inžiniera vymyslenou tajnou úlohou a s jeho súhlasom ho vyslala na územie nepriateľa. V skutočnosti sa ale inžinier nedostal do Číny, ale na falošnú colnicu a falošnú japonskú vojenskú základňu na ruskom území. Napriek mesiac trvajúcim výsluchom a mučeniu Bronikovskij svoju misiu neprezradil. Japonská tajná služba, v skutočnosti agenti NKVD, inžiniera presvedčili, aby pracoval pre Tokio a následne ho vyslali späť na sovietske územie. Tam ho "náhodou" objavili sovietski pohraničníci a opäť odovzdali tajným agentom NKVD. Inžinier skúšku zvládol, pretože presne reprodukoval priebeh svojho zajatia v Číne a nič nezatajil. NKVD ale získala pocit, že Bronikovskij sa dovtípil o existencii falošnej colnice, preto zmanipulovali jeho spis. Prokurátor postúpil kauzu zvláštnemu orgánu NKVD a ten 24. apríla 1943 vyniesol rozsudok smrti. Inžiniera zastrelila popravčia čata o dva dni neskôr.
Falošné colnice mali aj svojich hrdinov. Jedným z nich sa stal sovietsky občan čínskej národnosti Jan-Lin-Pu, ktorý bol na falošnej colnici kuchárom. Proti svojvôli NKVD sa rozhodol protestovať tak, že 21. novembra 1947 rozbil v kuchyni všetok japonský riad a zničil všetky predmety japonskej výroby. Prezlečení agenti NKVD ho zastrelili. V rovnakom mesiaci boli popravení aj ďalší dvaja členovia personálu falošnej colnice.
Autorom nápadu vytvoriť falošné colnice na ruskom území bol šéf sovietskej tajnej služby v Chabarovsku Sergej Goglidze. Jeho myšlienku Moskva podporila a hlavným organizátorom "mlynov" sa stal náčelník kontrarozviedky NKVD Piotr Fedotov. Supertajný program falošných colníc bol zastavený až po Stalinovej smrti.
V roku 1956 boli niektoré obete svojvôle NKVD rehabilitované. Generál Fedotov prišiel o svoju hodnosť, ale ďalšie osoby namočené v čistkách, ktoré odporovali aj vtedy platným zákonom, zastávali vysoké posty v KGB až do polovice 80. rokov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh