Washington 9. augusta (TASR) - Celosvetový hospodársky pokles mal vplyv aj na predaj zbraní rozvojovým a rozvinutým krajinám, ktorý sa znížil na úroveň z roku 1997. Spojené štáty sa vlani umiestnili na prvej priečke predaja zbraní rozvojovým krajinám v hodnote takmer sedem miliárd dolárov. Druhým najväčším exportérom zbraní je Rusko, ktoré predalo zbrane za 5,7 miliardy dolárov, uvádza práve zverejnená správa kongresovej výskumnej služby.
Vo veľkom kupovali zbrane v roku 2001 krajiny Blízkeho východu, pričom Izrael bol medzi nimi na prvom mieste.
Richard F.Grimmet, odborník vo vojenskej oblasti, ktorý správu vypracoval, uviedol, že údaje pochádzajú z verejne prístupných informácii o transfere konvenčných zbraní rozvojovým krajinám Spojenými štátmi a ďalšími krajinami.
"Napriek zmenám, ktoré svet zaznamenal po skončení studenej vojny, rozvojové krajiny zostávajú najväčším trhom pre predaj konvenčných zbraní," uvádza sa v správe.
Mnohé rozvojové krajiny vlani znížili nákup zbraní, pretože nemali dostatok finančných zdrojov a boli opatrné v nákupe nových druhov zbraní. Väčší dôraz kládli na zlepšenie svojho súčasného arzenálu.
Správa má 83 strán a rozlišuje zmluvy o predaji zbraní a ich konkrétny predaj. Správa uvádza, že hodnota dohôd o predaji zbraní rozvojovým krajinám bola vlani takmer 16 miliárd dolárov, čo bolo najmenej od roku 1994. Reálna cena po zohľadnení inflácie bola 14,4 miliardy dolárov.
V roku 2001 rozvojové a vyspelé krajiny sveta nakúpili zbrane za 26,4 miliardy dolárov. V roku 2000 predaj zbraní prekročil 40 miliárd dolárov.
(spolupracovník TASR William Guard) mak juh