BRUSEL. Vojenské nálety v Sýrii, podobné tým, aké vykonávali vlani medzinárodní spojenci v Líbyi, ako aj vyzbrojovanie jednotiek sýrskej opozície sú mimo plánov EÚ, viaceré členské krajiny však dnes podporili návrh na vyslanie medzinárodných mierových jednotiek OSN do Sýrie.
Francúzsko, Británia a Taliansko poskytli súhlasné stanovisko na žiadosť Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorá počas svojho nedeľňajšieho zasadania v Káhire vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby do Sýrie vyslala medzinárodné mierové jednotky.
Arabské štáty z LAŠ zároveň požadujú, aby sýrskej opozícii boli poskytnuté "všetky formy politickej a materiálnej podpory". Pod touto široko chápanou formuláciou sa dá vyrozumieť aj nákup zbraní a zbrojných komponentov pre skupiny bojujúce proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Detaily až na summite
Ďalšie detaily tejto iniciatívy by mali byť doladené na prvom summite medzinárodnej koalície známej ako Priatelia Sýrie, ktorý by sa mal konať 24. februára v Tunise. Ide o zoskupenie krajín podobné tomu, aké vzniklo vlani počas občianskeho povstania v Líbyi.
Taliansky minister zahraničných vecí Giulio Terzi privítal myšlienku LAŠ, keď uviedol, že Taliansko má rovnaký pohľad na vec. Šéf francúzskej diplomacie Alain Juppé dokonca povedal, že jeho krajina, ktorá má vojenské jednotky v rámci misie OSN v Libanone, môže časť vojakov okamžite presunúť do susednej Sýrie, ak to bude v súlade s rezolúciou BR OSN. Ich britský kolega William Hague počas návštevy Juhoafrickej republiky uviedol, že Británia nemá v úmysle vyslať svojich vojakov, ale medzinárodné jednotky by podporila finančne a logisticky. Zároveň dodal, že najlepšie by bolo, keby členmi mierovej misie OSN v Sýrii neboli vojaci zo západoeurópskych krajín.
Michael Mann, hovorca šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej v rozhovore, ktorý dnes uverejnil európsky internetový denník Euobserver povedal, že EÚ podporuje dôraznejšiu arabskú spoluprácu s OSN pri realizácii plánov na pomoc Sýrii. Zároveň dodal, že Európska únia určite nepodporuje myšlienku vyzbrojovania sýrskych povstaleckých skupín.
USA zvažujú možnosti vyslania medzinárodnej mierovej jednotky do Sýrie
Spojené štáty posudzujú možnosti pôsobenia medzinárodnej mierovej jednotky v Sýrii. Hovorca Bieleho domu Jay Carney dnes povedal, že USA začali skúmať možnosti pre mierovú jednotku, ktorú by mohla riadiť OSN alebo arabské krajiny.
Sýrske ozbrojené sily odmietli výzvy na vyslanie mierovej jednotky ako neoprávnené zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny. Vyslanie mierovej jednotky do Sýrie cez víkend navrhla Liga arabských štátov (LAŠ).
Carney nepovedal nič o účasti USA v takejto jednotke, Spojené štáty však v minulosti prispeli do niektorých vojenských misií OSN. Ako povedal, hlavné úsilie sa sústredí na vyvíjanie tlaku na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby ukončil vojenský zásah proti demonštrantom a vzdal sa moci. Útoky vládnych jednotiek na civilistov označil za "odporné".