Pasadena 8. júna (TASR) - Americkí astronómovia pozorovali najvzdialenejšie objekty vo vesmíre. Ide o dva novo objavené kvazary, ktoré vykazujú doteraz najväčší posun v červenej časti spektra zo všetkých známych vesmírnych objektov.
Svetlu trvalo 12 miliárd rokov, kým od kvazarov doletelo k Zemi. Hodnota červeného posunu (z) obidvoch kvazarov je 6,0 a 6,2. Doterajší rekord bol 5,8.
Posun v červenej časti spektra udáva, o koľko sa zväčší vlnová dĺžka svetla počas jeho dlhej púte dôsledkom rozpínania vesmíru. Hodnota z=6,0 znamená, že vlnová dĺžka svetla nameraná na Zemi bola sedemkrát väčšia než pri jeho úniku z kvazara. O túto hodnotu sa rozpínaním zväčšil aj samotný vesmír. V momente úniku svetla z dvojice kvazarov mal teda asi sedminu terajšej veľkosti.
Termínom kvazar sa označujú veľmi vzdialené mimogalaktické kvázihviezdne objekty (z anglického quasistellar object) s veľkým posunom spektrálnych čiar k červenej časti spektra. V ďalekohľade sa javia ako hviezdy, ale kvazary sú vlastne počiatočnou vývojovou fázou galaxií. Ich svietivosť je rovnaká alebo väčšia ako svietivosť galaxií. Prvý kvazar objavili v roku 1963 astronómovia v Parkesovom observatóriu v Austrálii.
Pozorovanie veľmi vzdialených objektov je teda vždy aj pohľadom do minulosti kozmu. "Kvazary vidíme v čase, keď mal vesmír len 800 miliónov rokov," uviedol Fan Siao-chuej z Institute for Advanced Study v Princetone, štát New Jersey. Fan je vedúcim tímu astronómov, ktorý nové kvazary objavil.
Ďalšie informácie je možné získať na internetových adresách
www.sdss.org/news/releases/20010605.edr.html
a www.sdss.org/news/releases/20010605.edr.img1.html.