BUDAPEŠŤ. Maďarsko má budúcnosť v rámci Európskej únie, povedal dnes v úvode jarného zasadania maďarského parlamentu premiér Viktor Orbán.
Podľa agentúry MTI predseda vlády pripomenul, že pozícia Maďarska je každému známa - za členstvo v únii sa krajina totiž rozhodla v referende.
Orbán v prejave, ktorý si v zákonodarnom zbore vypočul aj prezident Pál Schmitt, podotkol, že Maďarsko je navyše zástancom ďalšieho rozširovania únie.
V Európe sa podľa premiéra konajú veľké premeny. "Každý, kto má trocha rozumu, sa snaží zaujať čo najlepšiu východiskovú pozíciu pre obdobie po ukončení krízy, keď opäť začne rast ekonomík. Preto teraz prebieha určitý vražedný boj presadzovania záujmov v Európe, v ktorom vyhrajú tí, ktorí budú razantnejší," povedal predseda maďarskej vlády.
Orbán: Budeme musieť bojovať
V súvislosti s fiškálnou dohodou EÚ konštatoval, že všetky body dohody sú pre Maďarsko prijateľné a že boli odstránené prekážky pripojenia sa Maďarska k nej. Preto navrhol poslancom zákonodarného zboru, aby prijali príslušné uznesenie.
"Maďarsko ani v budúcnosti nebude musieť uplatniť normy, ktoré by znížili konkurencieschopnosť krajiny, prípadne by obmedzovali našu suverenitu," dodal Orbán.
Pripomenul, že v zmysle fiškálnej dohody spoločné rozpočtové pravidlá platia iba pre krajiny eurozóny a pre ostatné krajiny až po ich vstupe do tejto zóny. Podčiarkol, že dohoda neobsahuje klauzulu harmonizácie daní, ktorá bola pre Maďarsko tiež neprijateľná.
K očakávaným rokovaniam o pôžičke s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a s Európskou úniou premiér zdôraznil, že úlohou parlamentu je bojovať za Maďarov aj vtedy, ak sa to iným krajinám nepáči, prípadne ak je to v rozpore s ich záujmami. Ako však dodal, treba sa snažiť o dohodu.
"V tomto duchu musíme rokovať s MMF a EÚ o zákone o centrálnej banke, o štatúte ombudsmanov, o zákone o sudcoch a aj o finančnej ochrannej sieti. Máme šancu na dobré výsledky," dodal premiér s tým, že podobne sa stalo aj v prípade fiškálnej dohody EÚ.
Podotkol, že nie je správne zľaknúť sa a utekať za svojimi západnými obchodnými partnermi, ako sa to už niekoľkokrát stalo.
Orbán zdôraznil, že Maďarsko podporuje pokračovanie rozšírenia únie, obnovu európskych inštitúcií a povedal, že bude bojovať za rovnoprávnosť všetkých členských krajín EÚ.
V závere svojho vystúpenia vyzval poslancov, aby aj počas jarnej schôdze podporovali medzinárodnú činnosť vlády, ktorú vyvíja v prospech Maďarov.
Opozičná MSZP podporuje fiškálnu dohodu EÚ, Jobbik a LMP nie
Budapešť 13. februára (TASR) Popri vládnych stranách Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) vyjadrila dnes podporu prijatia uznesenia o pristúpení Maďarska k fiškálnej dohode Európskej únie aj opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP).
Podľa tlačovej agentúry MTI v reakcii na príslušnú výzvu premiéra Viktora Orbána k prijatiu uvedeného uznesenia predseda MSZP Attila Mesterházy ocenil, že Orbán sa konečne vyjadril pozitívne k členstvu Maďarska v EÚ a k rozširovaniu únie. Predseda MSZP poznamenal, že fiškálna dohoda je pre socialistov prijateľná.
Mesterházy, ktorý je zároveň aj predsedom parlamentnej frakcie ľavičiarov, podotkol, že Orbán sa často púšťa namiesto dialógu do boja.
"Keď však prejaví ochotu ku kompromisu, hneď sa dostavia hmatateľné výsledky. Netreba toľko bojovať. Ak by premiér mal úctu a bol by dôveryhodným v Európe, ľahšie by presadzoval maďarské národné záujmy," dodal.
Zástupca predsedu frakcie Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik Zoltán Balczó konštatoval, že vláda pristúpením k fiškálnej dohode plánuje podpísať zmluvu, ktorá nasmeruje Maďarsko do čoraz užšej hospodárskej a politickej únie.
Kritizoval, že poslanci vlastne nepoznajú presný obsah dohody, pretože tá nebola preložená do maďarčiny a dostali iba čiastkové informácie o nej. Podľa Jobbiku by v tejto otázke bolo potrebné vyhlásiť referendum.
Predseda poslaneckého klubu ďalšej opozičnej strany Politika môže byť iná (LMP) Benedek Jávor konštatoval, že Orbán konečne pochopil, že zbytočná a nezmyselná politika konfliktov uplynulého poldruha roka viedla do slepej uličky a krajinu dostala do situácie, v ktorej nebola od zmeny režimu.
Jávor vyjadril presvedčenie, že fiškálna dohoda vo viacerých bodoch neslúži záujmom Maďarska, pretože ho nezmyselne obmedzuje.