DAMASK. Ozbrojenci pri útoku v hlavnom sýrskom meste Damask zabili armádneho generála. Informovala o tom sýrska štátna tlačová agentúra SANA.
Ako uviedla agentúra AP, ide o prvého vysokopostaveného člena sýrskej armády, ktorý od začiatku povstania proti režimu prezidenta Bašára Asada padol v Damasku za obeť bojom medzi vládnymi jednotkami a povstalcami.
SANA oznámila, že generál Isá al-Chúlí, lekár a riaditeľ vojenskej nemocnice v Damasku, sa stal obeťou útoku troch strelcov, ktorí si ho počkali pred jeho domom v damaskej štvrti Rúkn-Iddin.
Doposiaľ kľudný Damask
Útok je podľa AP dôkazom narastajúceho násilia v dosiaľ prísne stráženej sýrskej metropole, ktorá zažíva od marca, kedy začalo povstanie, relatívny pokoj oproti bezpečnostnej situácii panujúcej v ostatných mestách tejto blízkovýchodnej krajiny.
Organizácia Spojených národov odhadla počet obetí zásahu bezpečnostných síl prezidenta Asada proti povstalcom na najmenej 5400.
Na okraji Damasku došlo k bojom medzi sýrskymi vojakmi a oddielmi vytvorenými z dezertérov z provládnych ozbrojených síl.
Okrem toho tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na povstalecké zdroje informovala, že sa bojuje aj v meste Kusajr pri hraniciach s Libanonom.
Najmenej 25 obetí a vyše 175 zranených si v piatok vyžiadali dva bombové útoky namierené proti bezpečnostným cieľom v druhom najväčšom sýrskom meste Aleppo, ktoré je považované za kľúčové pre udržanie sa sýrskeho prezidenta pri moci.
Vládne jednotky vstúpili do aj obliehaného mesta Zabadání pri hraniciach s Libanonom po tom, čo sa s tamojšími povstalcami dohodli na prímerí.
Agentúre Reuters to povedal exilový opozičný líder Kamál al-Labwání.
Dohode o prímerí predchádzalo týždeň trvajúce ostreľovanie ťažkými zbraňami, ktoré si v 20-tisícovom meste vyžiadalo najmenej 100 mŕtvych.
Dohoda predpokladá, že povstalci odovzdajú zbrane a vládne jednotky ich nebudú prenasledovať, povedal Labwání.
Strieľalo sa aj v Libanone
Jedného mŕtveho a 12 zranených si vyžiadali prestrelky medzi stúpencami a odporcami sýrskeho režimu v meste Tarábulus na severe Libanonu .
Znepriatelené strany na seba strieľali z dvoch štvrtí mesta - v jednej majú väčšinu sunniti, v druhej alawiti, príslušníci šiitskej sekty islamu.
Boje vypukli v piatok v noci a sporadicky pokračovali aj v sobotu, dodali nemenované zdroje.
Sýrska kríza vyvolala spory medzi libanonskými sunnitmi a šiitmi. Napätie sa zvýšilo po útoku sýrskych jednotiek na mesto Homs.
Vo vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada majú dominantné postavenie alawiti, povstanie proti jeho režimu vedú sunniti.