Ohlásených štrnásťtisíc pozícií, ktoré budú môcť zastávať ženy, je začiatkom emancipácie, tvrdí Pentagon.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Americké vojačky obsluhujúce raketové zariadenia či opravujúce tanky.
Ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že otvára pre ženy štrnásťtisíc pozícií, ktoré doteraz nemohli zastávať. Vojačky to posunie bližšie k bojovej línii, doteraz oficiálne vyhradenej len pre mužov.
V Iraku aj Afganistane
V americkej armáde slúži podľa USA TODAY asi 200-tisíc žien – čo je štrnásť percent zo všetkých príslušníkov. A nesedia len na základniach. Za posledných desať rokov ich do vojen v Iraku a Afganistane vyslali 280-tisíc.
V mnohých pozíciách však musia zostať v úzadí. Najviac otvorené ženám je americké letectvo, kde môžu zastávať 99 percent pozícií ako muži. Od roku 2010 môžu vojačky slúžiť aj v ponorkách.
Naopak, pre ženy sú stále zatvorené jednotky v pechote, obrnených či špeciálnych jednotkách, ktoré sa dostávajú do blízkeho boja. Toto pravidlo ministerstvo ponechalo v platnosti.
Vo vojne, aká prebieha v Afganistane, kde neexistuje jasný front, je však ťažšie vyhýbať sa boju.
Aj pre nedostatok vojakov sa tak ženy už neoficiálne čoraz viac dostávajú do hliadok. Aj preto väčšina zo 144 zabitých žien v Iraku a Afganistane padla v boji.
Do boja?
Pentagon hovoril, že oznámené nové pozície sú len začiatkom procesu. Emancipáciu v armáde podporuje aj 67 percent Američanov.
Názory medzi vojakmi, či by mali ženy bojovať v prednej línii s mužmi, sú rôzne. Niektorí sa podľa New York Times pýtajú, či ženy majú dostatočné fyzické schopnosti. Dokážu uniesť 40 kilogramov výzbroje či odtiahnuť zraneného vojaka z bojiska?
Tí, čo už so ženami slúžili, to tak nevnímajú. „Tam vonku neexistuje žiadne mužské či ženské pohlavie. Naše pohlavie je vojak,“ povedal vlani pre New York Times seržant Vincent Vetterkind.
„Skutočne, jediná situácia, keď je to téma, je, keď ste tri dni vonku a musíte nájsť miesto, aby ste sa vycikali,“ dodala pre denník poručíčka Riannon Blaisdellová-Blacková.