ATÉNY. Zadlžené Grécko čaká "nekontrolovateľný chaos", ak nedostane ďalšiu časť medzinárodnej pôžičky a ocitne sa v bankrote.
V piatok pred týmto scenárom varoval premiér Loukás Papadémos. "Nekontrolovaný bankrot by našu krajinu ponoril do nebezpečného dobrodružstva," vyhlásil.
"Vytvorilo by to podmienky pre nekontrolovateľný ekonomický chaos a sociálnu explóziu," dodal predseda gréckej vlády.
Papadémos tým reagoval na stupňujúcu sa politickú krízu v krajine, ktorá vo štvrtok a v piatok vyústila do odchodu piatich členov jeho vlády na protest proti dohode o úsporných plánoch.
Svoj odchod z funkcie ohlásili minister dopravy Makis Voridis a námestníci ministra obchodného loďstva a poľnohospodárstva.
Všetci traja sú členmi menšej pravicovej koaličnej strany Ľudové pravoslávne hnutie (LAOS), ktorá avizovala, že najnovší balík nepopulárnych úsporných opatrení nepodporí.
Zo svojho postu dnes rezignovala aj viceministerka zahraničných vecí Mariliza Xenojanakopulu, členka socialistickej strany (PASOK), ktorá má tesnú väčšinu kresiel v gréckom parlamente.
Už vo štvrtok podal demisiu jej stranícky kolega, námestník ministra práce Jannis Kutsukos.
Strana LAOS má v 300-člennom parlamente iba 15 poslancov, takže jej nesúhlas ešte nemusí zabrániť schváleniu dohody o úvere v parlamente.
Proti však zrejme budú hlasovať aj viacerí socialistickí poslanci. Hovorca strany PASOK dnes vyzval všetkých poslancov, aby dohodu v kľúčovom hlasovaní podporili.
Lídrom politických strán sa tak stále nepodarilo dohodnúť sa na reformách, ktoré od krajiny žiada Európska únia a Medzinárodný menový fond.
Úsporné opatrenia sú podmienkou pre získanie ďalšej časti záchranného úveru vo výške 130 miliárd eur. Bez týchto peňazí sa Grécko už v marci ocitne v nekontrolovanom bankrote.