WASHINGTON, BRATISLAVA. „Je to pokrytecký človek, ktorý nie je celkom úprimný. Steve Jobs otočí pravdu a zmení skutočnosť tak, aby dosiahol svoj cieľ,“ povedal o zakladateľovi Applu jeho dlhoročný kamarát.
K Bushovi do tímu
Odpovedal vtedy na otázku agentov FBI, ktorí v roku 1991 Jobsa prešetrovali, aby zistili, či jeho minulosť nemá vážnejšie trhliny.
Potreboval totiž previerku, keďže ho chcel do svojho poradného výboru pre export nominovať vtedajší prezident George Bush starší. Po dvadsiatich rokoch spis vláda zverejnila.
O Jobsovi sa dozvedeli zaujímavé veci. Počas štúdia napríklad bral drogy, vyskúšal marihuanu, hašiš a LSD.
V roku 1985 sa mu zasa anonym vyhrážal, že odpáli bomby, ktoré umiestnil v jeho dome, ak mu Jobs nezaplatí milión dolárov. Hrozba bola falošná.
Ľudia z Jobsovho okolia mu vyčítali, že opustil svoju stredoškolskú lásku Chris Ann Brennanovú po tom, ako mu porodila dcéru.
„Hovorila, že nemal poriadny osobný život, lebo bol sústredený na seba a plytký,“ píše sa v správe o jednej osoby z Jobsovho okolia.
Nič nenašli
Začiatkom 90. rokov sa Jobs nachádzal v jednej z horších fáz svojej kariéry. Apple opustil v polovici 80. rokov, keď sa nezhodol s partnermi vo firme.
Založil si nové spoločnosti NeXT a Pixar, no tie neboli také úspešné ako Apple. Tam sa vrátil v roku 1996 a firma začala vyrábať dizajnérsky jedinečnú elektroniku.
O komplikovanej osobnosti Steva Jobsa hovorí aj jeho biografia, ktorú nedávno vydal Walter Isaacson.
V správe však nie sú o Jobsovi len samé negatívne poznatky. Na svojich zamestnancov bol podľa nej náročný, ale správal sa k nim férovo.
Ľudia oceňovali jeho vizionárstvo. A agenti nakoniec nenašli žiadny dôvod, prečo by sa nemohol stať členom komisie, ktorým sa aj stal.