MOSKVA. Sýria očakáva až 15-tisíc príslušníkov iránskych elitných jednotiek, ktorí by mali pomôcť pri obnovení poriadku v oblastiach nepokojov. Oznámila to dnes ruská spravodajská televízia RT, ktorá sa odvolala na správy oficiálnej čínskej tlače.
Podľa novín Žen-min Ž'-pao, ktoré vydáva ústredný výbor čínskej komunistickej strany, sa iránske špeciálne jednotky majú rozmiestniť v kľúčových sýrskych provinciách.
Vojenské jednotky sa chystajú na povstalcov
Sýrska opozícia už predtým varovala, že generál Kásim Sulajmaní, veliteľ iránskych elitných jednotiek al-Kuds, radí vláde v Damasku, ako potlačiť protivládne protesty.
Al-Kuds sa údajne podieľajú na výcviku a financovaní libanonského Hizballáhu, pričom v minulosti získal skúsenosti vo vojne v Iraku a ďalších operáciách v zahraničí.
Podľa britských novín Daily Telegraph si už iránske jednotky zriadili v Sýrii najmenej jednu vojenskú základňu, nachádzajúcu sa v blízkosti metropoly Damask.
Damask ani Teherán sa zatiaľ k správe oficiálne nevyjadrili. Viaceré mimovládne zdroje z Iránu však informáciu o vyslaní iránskych jednotiek do Sýrie odmietli ako nepravdivú a falošný.
Izraelský server debka.com priniesol informáciu, že v Sýrii už tajne operujú vojaci z Británie a Kataru, ktorí pomáhajú opozičným silám s taktickým postupom v bojoch o povstalecké mesto Homs.
Ruskí zákonodarcovia podporili Asadov režim
Ruskí zákonodarcovia dnes vyjadrili dôraznú podporu kroku Kremľa, ktorý ochránil režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada pred medzinárodnými sankciami za to, že podniká zásahy proti 11-mesačnému povstaniu.
Zákonodarcovia v dolnej komore ruského parlamentu, v Štátnej dume, diskutovali o vyhlásení o situácii v Sýrii, ktoré varuje pred zahraničným vojenským zásahom. Dokument obvinil Západ a arabské krajiny z pokusu zmeniť režim v Sýrii.
Predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Puškov uviedol, že Rusko sa dôrazne stavia proti ďalšej "operácii na podporu demokracie".
Rusko a Čína pred niekoľkými dňami využili svoje právo veto a zablokovali rezolúciu Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorá vyzývala autokratického sýrskeho prezidenta Asada na odstúpenie.
Tento krok urobili napriek tomu, že sily sýrskej vlády zintenzívnili tvrdé zásahy proti obyvateľstvu, a vyvolal tiež silnú medzinárodnú kritiku.
Zdroj: Associated Press