WASHINGTON. V USA postavia prvé jadrové reaktory od roku 1978. Spoločnosť Southern Company dnes totiž získala od vládneho regulačného úradu NRC povolenie na rozšírenie svojej existujúcej jadrovej elektrárne Vogtle v štáte Georgia, informovala agentúra DPA.
Povolenie na výstavbu dvoch nových reaktorov schválilo päťčlenné kontrolné grémium NRC pomerom hlasov 4:1 napriek nesúhlasu svojho predsedu Gregoryho Jaczka. Jaczko žiadal od Southern Company, aby sa zaviazala, že nové reaktory bude prevádzkovať v súlade s prísnymi bezpečnostnými opatreniami, na ktorých NRC pracuje od minuloročnej havárie v japonskej elektrárni Fukušima-I.
Spoločnosť Southern Company označila získanie licencie za "veľkolepý úspech". Investícia za 14 miliárd dolárov (10,5 miliardy eur) podľa nej vytvorí 25.000 nových pracovných miest. Reaktory budú pripojené k sieti v rokoch 2016 a 2017.
Americký prezident Barack Obama je zástancom jadrovej energie. Rozšírenie siete viac ako 100 starých a starnúcich reaktorov, ktoré vyrábajú asi jednu pätinu elektrickej energie v USA, je jedným z pilierov jeho energetickej politiky.
Posledný súhlas na stavbu jadrového reaktora vydala NRC krátko pred vážnou jadrovou haváriou v elektrárni Three Mile Island. Došlo k nej 28. marca 1979, kedy sa čiastočne roztavil druhý reaktor, bola zamorená jej prevádzková budova a došlo k rozsiahlemu úniku rádioaktivity do okolia.
Havária viedla k sprísneniu regulácie jadrovej energetiky v USA a k značnému obmedzeniu jej rozvoja. Negatívne tiež ovplyvnila vnímanie rizík spojených s jadrovou energetikou nielen v americkej verejnosti.