PRAHA, BRATISLAVA. Poslanci dostávali guľky v obálkach, vyhrážali sa im. Pred kamerami viedli vášnivé debaty, no v skutočnosti sa rozhodovalo v zákulisí a veľmi nejasne.
Voľba prezidenta v roku 2008 neukázala českú politickú scénu v dobrom svetle. Aj preto si nástupcu Václava Klausa už zvolia všetci občania krajiny, nielen poslanci. Prvé priame voľby českého prezidenta prebehnú začiatkom budúceho roka.
Slabý aj silný prezident
Zmena českej ústavy totiž po Poslaneckej snemovni v stredu prešla aj Senátom. „Som rád, že plníme sľub občanom,“ povedal podľa iDNES.cz po hlasovaní jeho predseda Petr Vícha.
Pre jeho sociálnych demokratov bola priama voľba jednou z hlavných tém kampane, vo vláde na ňu tlačili Veci verejné. Pridali sa aj občianski demokrati, ktorí sú v tejto téme rozdelení.
Zahlasovali za, kedže priama voľba sa dostala aj do koaličnej zmluvy.
Odporcovia zákonu vyčítajú, že keď si prezidenta budú voliť sami ľudia, bude mať síce silný mandát, ale stále malé právomoci. Aj keby tak v kampani niečo sľúbil, nemá veľké možnosti splniť to, keďže Česko je parlamentnou demokraciou, v ktorej má hlavné slovo vláda. Prezident môže zákony blokovať, no nie tvoriť.
Nezávislé osobnosti bez podpory strán nemajú veľa šancí ani pri priamej voľbe prezidenta, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Priama voľba sa nepáči ani súčasnej hlave štátu Václavovi Klausovi, ktorý to označil za „fatálnu chybu“. Voľba sa podľa neho zmení na hľadanie novej superstar.
„Priama voľba má zmysel v prezidentskom systéme, napríklad v Spojených štátoch, v ktorých je prezident kľúčovým hráčom na politickej scéne,“ povedal ešte v decembri v televízii Prima.
Podľa Klausa hrozí aj to, že prezident sa v snahe o znovuzvolenie bude správať populisticky a pôjde proti vláde, aby dostal ľudí na svoju stranu.
Voľby z pol miliardy
Klaus však poslancov nepresvedčil. Česi si budú prezidenta voliť podobne ako Slováci, teda v dvojkolovom systéme, kde do druhého kola postupujú dvaja najúspešnejší kandidáti.
Podľa odhadov ministerstva vnútra budú voľby stáť takmer pol miliardy korún, ak sa bude rozhodovať až v druhom kole, bude to ešte o 150 miliónov viac.
Termín ešte známy nie je, vie sa len, že voľby sa uskutočnia v prvých troch mesiacoch budúceho roka, no už sa objavujú prví kandidáti. Svojho človeka ako prvá predstavila strana TOP 09, je ním predseda strany Karel Schwarzenberg.
Němcová verzus Sobotka
Ostatné strany zatiaľ svojho kandidáta nemajú. Hovorí sa, že Jana Švejnara by mohli podporiť sociálni demokrati i vládne Veci verejné. Tým sa pozdáva i expremiér Jan Fischer, ktorý svoju kandidatúru už potvrdil.
Práve o tejto dvojici sa hovorí ako o favoritoch volieb. Ohroziť by ich mohol kandidát občianskych demokratov, no tí sú zatiaľ nerozhodnutí.
Stranu zrejme čaká súboj medzi predsedníčkou Poslaneckej snemovne Miroslavou Němcovou a podpredsedom Senátu Přemyslom Sobotkom.
Kto chce na hrad?
Fischer je populárny
Keď sa šéf Štatistického úradu v roku 2009 postavil na čelo úradníckej vlády, zdalo sa, že je až príliš nenápadný. Čechom sa však jeho štýl vládnutia páčil a teraz je favoritom volieb. V súčasnosti je viceprezidentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Už aj zostavil svoj volebný tím.
Švejnara zvažujú dve strany
Uznávaný ekonóm, ktorý pôsobí na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, neuspel v roku 2008 proti Klausovi. V priamej voľbe by mu to mohlo vyjsť aj preto, že ho podporujú ľudia z oboch strán politického spektra. Ako o kandidátovi o ňom uvažujú sociálni demokrati aj Veci verejné.
Schwarzenberg sa prihlásil prvý
Predseda strany TOP 09 je prvým straníckym kandidátom, podporu svojej strany dostal ešte v októbri minulého roka, keď nebolo ani jasné, či nového prezidenta budú voliť priamo občania. Jeho nevýhodou môže byť dvojaké české a rakúske občianstvo u nacionalistických voličov.
Bobošíková má malé šance
Šéfka mimoparlamentnej strany Suverenita na prezidentku kandidovala už v roku 2008. Vtedy ju podporili komunisti, o rok to skúsi ako nezávislá. Začala zbierať podpisy, no o podpore rokuje aj so stranami. Odborníci ani stávkové kancelárie jej šanciam neveria.
Zeman zatiaľ zbiera podpisy
Expremiér vidí vo voľbách šancu vrátiť sa do politiky. O prezidentský post sa už pokúšal, no nepodporili ho ani vlastní sociálni demokrati. Stranu už opustil a zbiera podpisy. Podľa toho, koľko ich bude (ako nezávislý ich potrebuje 50tisíc), sa rozhodne, či bude kandidovať.
Matúš Krčmárik