NEW YORK. Čína a Rusko pokračovali v dovoze zbraní a munície do Sudánu, čím podporovali etnický konflikt v Darfúre a porušili zbrojné embargo OSN voči krajine.
Oznámila to ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI).
Skupina so sídlom v Londýne informovala, že čínske zbrane použili sudánske bezpečnostné zložky vlani decembri proti táboru Zam Zam, kde sa nachádzali presídlenci, citovala agentúra DPA.
Svedkovia podľa AI tvrdia, že bezpečnostné jednotky počas zásahu, pri ktorom zahynul jeden človek a najmenej šesť ďalších utrpelo zranenia, tábor drancovali.
Na munícii boli podľa svedkov čínske výrobné kódy 41 a 71 a roky výroby 2006 a 2008, ktoré naznačovali, že dodávky zbraní do Sudánu prišli po vstupe zbrojného embarga OSN do platnosti.
Amnesty ďalej uviedla, že sudánska armáda použila pri leteckých zásahoch v Darfúre v roku 2011 bojové lietadlá ruskej výroby typu SAF Suchoj-25, vrtuľníky Mi-24 a prepravné lietadlá typu Antonov.
Sudán podľa organizácie od Ruska dostal 36 vrtuľníkov Mi-24 v rokoch 2007-2009.
"Konflikt v Darfúre je udržovaný stálym prílevom zbraní zo zahraničia. V záujme zabrániť ďalšiemu závažnému porušovaniu ľudských práv by mali byť všetky zahraničné zbrojné zásielky do Sudánu okamžite pozastavené a zbrojné embargo OSN rozšírené na celé územie krajiny," uvádza sa vo vyhlásení Amnesty International.
Od roku 2003 zahynulo podľa OSN počas konfliktu v Darfúre viac než 300-tisíc ľudí.
Vláda v Chartúme tvrdí, že tento počet je výsledkom politicky motivovaného zveličovania a v skutočnosti si napätie v regióne vyžiadalo iba "tisícky" obetí.