Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
HOMS, TEL AVIV. Sýrske mesto Homs je už takmer týždeň na muške Asadovho režimu a pozornosti svetových médií.
Ľudí tam ostreľovali a bombardovali, keď o sýrskej rezolúcii rozhodovali v OSN aj keď prezident Bašar Asad sľuboval Rusom, že začne hovoriť s opozíciou a bude presadzovať reformy.
Homs je však epicentrom revolty proti vláde v Damasku už od začiatku. Za posledný týždeň tam zomrelo najmenej tristo ľudí a tri tisícky sú podľa Reuters zranených. Len vo štvrtok hlásili aktivisti podľa Guardianu vyše sto obetí.
Ľudia v treťom najväčšom sýrskom meste sa podľa vzoru Káhiry zhromažďujú na hlavnom námestí od jari minulého roku. Žiadajú reformy a sociálnu spravodlivosť. Mesto podľa AP v Sýrii volajú aj „matka chudobných“, žijú tam sunniti aj aláwiti, ku ktorým patrí prezident.
Utiekli tam dezertéri
Na sprvu pokojné protesty režim odpovedal násilne, potom sa začali ľudia brániť a do mesta utekali aj prví dezertéri z Asadovej armády. Mesto im poskytlo útočisko a platilo za to ďalšími represiami.
Ľudia, ktorým sa z Homsu podarilo utiecť do Jordánska, západným agentúram hovoria, že režim v meste proti sebe štve sunnitov a aláwitov, ktorých vyzbrojuje.
Posledný týždeň sú zábery, ktoré sa podarí prepašovať z Homsu, čoraz dramatickejšie. Ľudia neumierajú len pri ostreľovaní, ale aj pre nedostatok vody a elektriny či nemožnosť dostať sa k lekárovi.
Mŕtve telá a tanky
„Na uliciach sú mŕtve telá a zranení. Okolo nich stoja tanky, sú všade,“ opisoval agentúre AFP stav v meste jeden z obyvateľov. Ľudia v Homse podľa jeho slov čakajú na pomoc, lebo situácia je neúnosná. Sýrska vláda hovorí, že len odpovedá na útoky teroristov podporovaných zo zahraničia.